דיווח בסוריה: 5 הרוגים מירי כוחות הביטחון

8 שעות לאחר שנכנסה לתוקפה הפסקת האש בסוריה, מדווחת רשת "אל ערביה" על חמישה אזרחים הרוגים מאש כוחות הביטחון, ועל ירי באידליב ובחומס. מלבד הדיווחים, שקט מתוח נשמר בשאר חלקי המדינה. במשרד הפנים הסורי קוראים לאזרחים לשוב לבתיהם

סימנים לסיום "הפסקת האש" בסוריה? שעות ספורות לאחר שנכנסה לתוקפה הפסקת האש, גורמי אופוזיציה במדינה מדווחים על חמישה הרוגים מירי כוחות הביטחון במדינה. כמו כן, דווח על חידוש הירי בערים אידליב וחומס. עם זאת, בשאר המקומות נשמר שקט מתוח במהלך היום.

במקביל, קוראת היום המועצה הלאומית הסורית, לציבור הרחב לצאת להפגנות מחאה בלתי אלימות, בקריאה להפלת המשטר. בשעות הצהריים קרא שר הפנים הסורי "לחמושים שאין להם דם על הידיים להיכנע באופן מיידי, ולאזרחים במדינה למהר לשוב לבתיהם".

הלילה: התקפה מסיבית של כוחות המשטר לעבר ערים מרכזיות

אמש החליט הנשיא הסורי בשאר אסד לכבד את הפסקת האש והורה לצבאו לנצור את נשקם הבוקר בשעה 6:00. עם זאת, למרות הדיווחים על הפסקת אש בין משטרו של בשאר אסד לבין כוחות האופוזיציה הלוחמים להדחתו, בשעות הבוקר דיווחו המורדים במדינה כי השלטון לא עומד בהבטחותיו לנצור את האש - וממשיך בפעילות צבאית ובירי לעבר מרכזי אוכלוסיה. 

במהלך הלילה דווח על התקפה מאסיבית של כוחות המשטר לעבר ערים מרכזיות דוגמת חומס וחמה. כמו כן, נמסר על ירי של נגמ"ש לעבר אזרחים באזור דמשק. כוחות האופוזיציה הביעו ספקנות לגבי כנותו של הנשיא אסד בעניין כיבוד הפסקת האש.

במקביל, מתוכננת פגישה של ראש ממשלת טורקיה עם עבדאללה מלך סעודיה, בה הם אמורים לדון במהלכים הבאים לגבי סוריה. ארדואן הסביר אתמול כי הוא עשוי לבקש פנייה לנאט"ו לצורך הגנה על הגבול הטורקי עם סוריה.

ביום שלפני: 22 הרוגים

גם ברגעים שלפני כניסת הפסקת האש לתוקף וחרף הלך הרוח הפסימי, דבק קופי אנאן - שליח האו"ם המיוחד לסוריה ויוזם המהלך, בעמדתו שלפיה ייעמוד הרודן הסורי בהבטחותיו ויורה לצבאו לנצור את האש. "אם כל הצדדים יעמדו במילותיהם, אני סבור שכבר ב-6:00 בבוקר יחול שיפור משמעותי במצב בשטח", הוא התחייב - ואף ציין כי גורמים בדמשק הפקידו בידיו ערבויות לכך שיקיימו את ההסכם.

לפחות לפי תמונת המצב בשטח, בשעות שטרם כניסת הפסקת האש לתוקפה, לא ניכרו סימנים המעידים על כך שרוחות המלחמות הולכות ושוככות. ארגוני זכויות אדם בסוריה דיווחו כי אתמול בערב היו נתונים מרכזי הערים חמה ורסתן להפצצה ממושכת של כוחות שיריון - שגבו עד כה את חייהם של 22 אזרחים בכל רחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת