הפסקת אש: שקט מתוח בסוריה

שביתת הנשק בין צבאו של אסד לבין המורדים בסוריה נכנסה לתוקף הבוקר ב-6:00 ונשמרת מאז. עם זאת, מקורות באופוזיציה הסורית דיווחו כי משטרו של אסד לא עמד בהתחייבויותיו והמשיך לירות באזרחים

הנשיא הסורי בשאר אסד מכבד את הפסקת האש והורה לצבאו לנצור את נשקם, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. על פי הדיווח, מאז נכנס ההסכם לתוקפו הבוקר בשעה 6:00, החיילים הסורים הפסיקו את המתקפה האכזרית שהתנהלה ברחבי המדינה בימים שהובילו להפסקת האש.

עם זאת, למרות הדיווחים על הפסקת אש בין משטרו של בשאר אסד לבין כוחות האופוזיציה הלוחמים להדחתו, מוקדם יותר דווחו המורדים במדינה כי השלטון לא עומד בהבטחותיו לנצור את האש - וממשיך בפעילות צבאית ובירי לעבר מרכזי אוכלוסיה. במהלך הלילה דווח על התקפה מאסיבית של כוחות המשטר לעבר ערים  מרכזיות דוגמת חומס וחמה. כמו כן, נמסר על ירי של נגמ"ש לעבר אזרחים באזור דמשק. כוחות האופוזיציה הביעו ספקנות לגבי כנותו של הנשיא אסד בעניין כיבוד הפסקת האש.

במקביל, מתוכננת פגישה של ראש ממשלת טורקיה עם עבדאללה מלך סעודיה, בה הם אמורים לדון במהלכים הבאים לגבי סוריה. ארדואן הסביר אתמול כי הוא עשוי לבקש פנייה לנאט"ו לצורך הגנה על הגבול הטורקי עם סוריה.

ביום שלפני: 22 הרוגים

גם ברגעים שלפני כניסת הפסקת האש לתוקף וחרף הלך הרוח הפסימי, דבק קופי אנאן - שליח האו"ם המיוחד לסוריה ויוזם המהלך, בעמדתו שלפיה ייעמוד הרודן הסורי בהבטחותיו ויורה לצבאו לנצור את האש. "אם כל הצדדים יעמדו במילותיהם, אני סבור שכבר ב-6:00 בבוקר יחול שיפור משמעותי במצב בשטח", הוא התחייב - ואף ציין כי גורמים בדמשק הפקידו בידיו ערבויות לכך שיקיימו את ההסכם.

לפחות לפי תמונת המצב בשטח, בשעות שטרם כניסת הפסקת האש לתוקפה, לא ניכרו סימנים המעידים על כך שרוחות המלחמות הולכות ושוככות. ארגוני זכויות אדם בסוריה דיווחו כי אתמול בערב היו נתונים מרכזי הערים חמה ורסתן להפצצה ממושכת של כוחות שיריון - שגבו עד כה את חייהם של 22 אזרחים בכל רחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת