ערב הפסקת האש בסוריה: מרחץ הדמים נמשך

שליח האו"ם קופי אנאן ממשיך לדבוק באופטימיות באשר לסיכויים שהסכם שביתת הנשק שיזם אכן ייכנס לתוקפו מחר בבוקר, אבל לפחות לפי המציאות בשטח - לא נראה שחל שינוי מהותי: צבאו של אסד פתח במתקפה כבדה על הערים חומס ורסתן, שגבתה עד כה את חייהם של 22 אזרחים

לפי הצהרות הצדדים, אמורה להיכנס מחר הפסקת האש בסוריה לתוקף - אלא שבחינת המציאות בשטח מעלה סימן שאלה גדול מעל כוונותיהם של ראשי משטר אסד לפעול כפי שהבטיחו. מנתוני ארגוני זכויות אדם בסוריה עולה כי מרכזי הערים חמה ורסתן היו נתונים להפצצה ממושכת של כוחות שיריון - שגבו עד כה את חייהם של 22 אזרחים בכל רחבי המדינה.

אבל נראה שמציאות לחוד והצהרות לחוד. בתחנת הטלוויזיה הממלכתית של סוריה הוכרז הערב כי "צבאנו סיים בהצלחה את שליחותו למגר את הפשעים שמבצעות כנופיות הטרור שהשליטו את מרותן בכל רחבי המדינה - ועל כן, יבואו המבצעים אל קצם כבר מחר בבוקר".

ההסבר שסיפקו שם לתגבור הכוחות בריכוזי האוכלוסיה היה כי "הכוחות נמצאים כעת בכוננות כדי לספק מענה למקרים שבהם יוצבו שוב על הכוונת אזרחים או אנשי צבא". ההצהרה בטלוויזיה הסורית לא כללה כל אזכור מפורש של הפסקת האש שאמורה להתחיל מחר.

באירן ממשיכים להתעקש: אסד חייב להישאר המנהיג

השליח המיוחד של האו"ם לסוריה קופי אנאן התייחס במהלך היום ליוזמה שהציג וטען כי ראשי משטר אסד הפקידו בידיו ערבויות לכך שיעמדו בתנאי ההסכם וינצרו את האש. "אם כל הצדדים יעמדו במילותיהם, אני סבור שכבר ב-6:00 בבוקר של יום חמישי יחול שיפור משמעותי במצב בשטח".

אנאן אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכינס בטהרן, בתום פגישה שקיים שם עם שר החוץ של הרפובליקה האיסלאמית - עלי אכבר סלאחי. האחרון המשיך להעניק גיבוי למשטר אסד ואמר כי ארצו עומדת בהתנגדותה לכל מהלך של התערבות בענייניה הפנימיים של דמשק. "יש להעניק לממשלה הזדמנות לבצע את הרפורמות הנכונות באופן טבעי, תחת הנהגתו של בשאר אסד", הוא אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת