אנאן לסוריה: הפסיקו האש ללא תנאי

על רקע הדיווחים על ירי בסוריה למרות כניסתה של הפסקת האש, ערך נציג האו"ם קופי אנאן מסיבת עיתונאים. "אני מבקש שוב מהצדדים בסוריה להפסיק את האלימות, ואני מאמין שלא צריכים להיות תנאים מקדימים. זה משהו שצריך לעשות למען האזרחים", הדגיש אנאן במהלך ביקורו על גבול טורקיה-סוריה

"להפסיק מיד את האלימות". קופי אנאן (חדשות 2)

שליח האו"ם קופי אנאן הגיע למחנה פליטים סמוך לגבול הטורקי-סורי יאידליי, שם הוא כינס מסיבת עיתונאים וסיכם את רשמיו מהביקור במחנה הפליטים. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ענאן שהגיע למקום בעקבות המהומות וההרג בסוריה בחודשים האחרונים קרא להמשך הפסקת האש במדינה. "העלייה ברצף הפליטים מסוריה מבהירה שיש הסלמה בפעילות הצבאית במדינה, אחרת אי אפשר היה להסביר את מספר הפליטים שחוצים את הגבול. זאת אחת הסיבות שצריך להמשיך במאמצים להביא סוף לירי ולאלימות, לאפשר עזרה הומנטרית ולחזור לשולחן הדיונים ולמשא ומתן", הדגיש אנאן.

"דאגתי המרכזית היא לגורל האזרחים בסוריה, ולכן צריך לשים אותם בראש סדר העדיפויות. זה נמשך יותר מדי זמן, והגיע הזמן להפסיק את האלימות. אני מקווה שסוריה תכבד את הפסקת האש ונוכל לקחת צעדים להפסקת האלימות", הוסיף אנאן.

אנאן אמר: "אני מבקש שוב מהצדדים בסוריה להפסיק את האלימות, ואני מאמין שלא צריכים להיות תנאים מקדימים. זה משהו שצריך לעשות למען האזרחים והמדינה. שמועצת הביטחון תדון בנושא מאוחר יותר היום היא תגיע לאותה מסקנה - יש להפסיק מיד את האלימות ולשוב לשולחן הדיונים. יש לנו זמן לעשות זאת, ואני מבקש קודם כל מהממשלה ומכוחות האופוזיציה להפסיק את הירי".

בנוסף הודה אנאן לממשלת טורקיה, שקיבלה את הפליטים הסורים לשטחה: "אני רוצה להודות לצוות שסייע לנו, ולממשלה הטורקית על נדיבותה שהסכימה לטפל בכל הפליטים, זהו אחד ממחנות הפליטים הטובים שראיתי. היתה לי הזדמנות לבקר פליטים, נשים וגברים שברחו מבתיהם, לשמוע את סיפוריהם, כיצד נורו, חלקם ילדים. אני מקווה שהאומץ שלהם והסבלנות ישתלמו כאשר נוכל להביא שלום".

למרות הפסקת האש: הירי בסוריה נמשך

גורמי אופוזיציה במדינה דיווחו היום על לפחות 34 הרוגים מאש כוחות הביטחון של המשטר במהלך היום, שנחשב ליום המבחן הראשון ליישום הסכם הפסקת האש בין הצבא לכוחות "צבא סוריה החופשית". על פי דיווחי האופוזיציה, מרבית ההרוגים - בעיר חומס הנצורה.

שעות בודדות לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש, דיווחו עדי ראיה על קרבות וחילופי אש המתנהלים במספר ערים - ובהן חלב וחומס. על פי חלק מהדיווחים, ביצעו כוחות אסד גם ירי טנקים. בעקבות ההתפתחויות, כינסה בצהריים דוברת "המועצה הסורית הלאומית" תדרוך עיתונאים, בה הודיעה כי נוכח המצב - האופוזיציה לא יכולה לקבל את תנאי הפסקת האש. "אין כל עדות לכך שהממשל מבצע את הנסיגה מן הערים", אמרה בתדרוך העיתונאים בז'נווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת