יום דמים נוסף: 34 הרוגים ב"הפסקת האש" בסוריה

למרות הלחץ הבינלאומי: יום דמים נוסף בסוריה. לפחות 34 בני אדם נהרגו מאז הבוקר ברחבי המדינה - מרביתם בעיר חומס הנצורה. זאת, חרף הפסקת האש שנכנסה לתוקפה בשעה 06:00 בבוקר. שר החוץ הסורי במוסקבה: התחלנו לסגת מהערים. שר החוץ הטורקי קיצר הביקור בסין ושב לטורקיה בגלל תקרית הירי אתמול

האש (שוב) ברחובות חומס. ארכיון (AP)

מישהו דיבר על הפסקת אש? גורמי אופוזיציה במדינה מדווחים על לפחות 34 הרוגים מאש כוחות הביטחון של המשטר במהלך היום, שנחשב ליום המבחן הראשון ליישום הסכם הפסקת האש בין הצבא לכוחות "צבא סוריה החופשית". על פי דיווחי האופוזיציה, מרבית ההרוגים - בעיר חומס הנצורה.

שעות בודדות לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש, דיווחו עדי ראיה על קרבות וחילופי אש המתנהלים במספר ערים - ובהן חלב וחומס. על פי חלק מהדיווחים, ביצעו כוחות אסד גם ירי טנקים. בעקבות ההתפתחויות, כינסה בצהריים דוברת "המועצה הסורית הלאומית" תדרוך עיתונאים, בה הודיעה כי נוכח המצב - האופוזיציה לא יכולה לקבל את תנאי הפסקת האש. "אין כל עדות לכך שהממשל מבצע את הנסיגה מן הערים", אמרה בתדרוך העיתונאים בז'נווה.

במסגרת יישום תכנית הפסקת האש, שהושגה בתיווכו של שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן, סוכם כי בשלב הראשון ייסוגו הכוחות הסוריים ממרכזי הערים וביום חמישי תופסק האש לחלוטין.

רוסיה לאסד: האץ הנסיגה מן הערים

בינתיים נמשכים המגעים הדיפלומטיים לפתרון המשבר בסוריה. בתדרוך עיתונאים משותף שקיימו בצהריים, קרא שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לעמיתו הסורי ווליד מועלם לפעול ביתר נחישות להסגת הכוחות הסוריים מן הערים. מועלם מצדו הדגיש כי הכוחות הסוריים כבר החלו לסגת ממספר ערים סוריות. את תדרוך העיתונאים העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

במקביל, העניק הבוקר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, התייחסות ראשונה לתקרית הירי בגבול עם סוריה אתמול, וגינה את התקרית. "זוהי הפרה בוטה של הריבונות הטורקית", אמר ארדואן במהלך ביקורו בסין. בהודעה רשמית שפרסמה הבוקר ממשלת סין, נקראו "כל הצדדים לשוב ולהיות מחוייבים להסכם הפסקת האש". גם שר החוץ הטורקי דאבוטולו הודיע כי הוא מקצר את ביקורו בסין בעקבות תקרית הירי.

מזכ"ל האו"ם קופי אנאן סייר היום במחנה הפליטים הסורים בגבול טורקיה-סוריה. מחר הוא צפוי לצאת לאירן, בניסיון לשכנעה להצטרף למאמצי הקהילה הבינלאומית להשגת פתרון למשבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת