סוריה: הפסקת האש הופרה לאחר שעות בודדות

ארגוני זכויות אדם בסוריה מדווחים על חילופי אש בין כוחות המורדים לבין כוחות אסד בחלב ובחומס. בכך הופרה למעשה הפסקת האש שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה בשעות הבוקר. עדי ראייה: כוחות שריון נכנסו ללב דמשק כדי להיערך לדיכוי המהומות

שעות בודדות לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש, נראה כי היא כבר הופרה: ארגוני זכויות אדם בסוריה מדווחים על חילופי אש בין כוחותיו של הנשיא אסד לבין כוחות המורדים סמוך לעיר חלב ובעיר חומס.

לאור היערכותו של הצבא הסורי, נראה כי הוא נערך מבעוד מועד להפרת הפסקת האש. עדי ראייה בדמשק אמרו הבוקר כי לראשונה מאז פרוץ המחאה האלימה במדינה, נכנסו כוחות שיריון ללב הבירה על מנת להיערך לדיכוי המהומות, כך מדווחת רשת "אל-ערבייה".

"תגבור גם בסמוך לגבול עם ישראל"

"יותר מ-20 טנקים, משוריינים ונגמ"שים התמקדו אתמול במספר שכונות", אמרו עדי הראייה. "יותר מ-400 אזרחים נעצרו במהלך פלישת כוחות השיריון". לדברי כמה מהם, מטרת המשטר במהלך הצבאי הזה, להשתלט על מעוזי "צבא סוריה החופשית", שהתחזקו בבירה בחודשים האחרונים. "החיילים שפעלו בבירה לבשו מדים של המשמר הנשיאותי. היו בהם גם פעילי 'שביחה' (בריוני המשטר)", אמרו עוד עדי הראייה.



אך תגבור הכוחות לא בוצע רק בבירה, כי אם גם בסמוך לגבול עם ישראל. כוחות הצבא הסורי כיתרו אמש מספר עיירות סוריות באזור, וזאת בשל חילופי אש שהתקיימו במקום בימים האחרונים.

בתדרוך עיתונאים משותף שקיימו בצהריים, קרא שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לעמיתו הסורי ווליד מועלם לפעול ביתר נחישות להסגת הכוחות הסוריים מן הערים. מועלם מצדו הדגיש כי הכוחות הסוריים כבר החלו לסגת ממספר ערים סוריות. את תדרוך העיתונאים העברנו בשידור חי באתר האינטרנט של חדשות 2.

במקביל, העניק הבוקר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, התייחסות ראשונה לתקרית הירי בגבול עם סוריה אתמול, וגינה את התקרית. "זוהי הפרה בוטה של הריבונות הטורקית", אמר ארדואן במהלך ביקורו בסין. גם שר החוץ הטורקי דאבוטולו הודיע כי הוא מקצר את ביקורו בסין בעקבות תקרית הירי.

בהודעה רשמית שפרסמה הבוקר ממשלת סין, נקראו "כל הצדדים לשוב ולהיות מחוייבים להסכם הפסקת האש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת