סוריה: הפסקת האש יצאה לדרך הבוקר

תכנית הפסקת האש שהציע השליח המיוחד מטעם האו"ם קופי אנאן לשפיכות הדמים שמנהיג שלטונו של בשאר אסד בסוריה אמורה להיכנס הבוקר לתוקף. אך למרות ההבטחות שפוזרו מכיוון דמשק בשבוע שעבר - מניין ההרוגים במדינה ממשיך לעלות. במערב ובאופוזיציה ספקנים לגבי מחוייבותו של אסד למתווה

האם הצדדים יניחו את נשקם? ארכיון (AP)

האם צבאו של אסד וכוחות האופוזיציה יניחו את נשקם? על פי המתווה שהציע קופי אנאן ונכנס הבוקר לתוקף, היום אמורים הצדדים לסגת מריכוזי האוכלוסייה ולהפסיק את ההרג במדינה.

למרות ההבטחות שנמסרו בשבוע שעבר מדמשק, לפיהן יסיג הנשיא בשאר אסד את כוחותיו מהערים, רף האלימות בסוריה המשיך לעלות כשיותר מ-100 בני אדם נהרגו אתמול במדינה. בשתי תקריות נוספות נפגעו לפחות חמישה בני אדם מירי של חיילים סוריים לעבר מחנה פליטים בטורקיה, ואילו צלם טלוויזיה נהרג מאש סורית בגבול לבנון.

במקביל, בקהילה הבינלאומית מטילים ספק באשר לכוונותיו של הנשיא בשאר אסד להפסיק את שפיכות הדמים במדינה, וזועמים על ה"ספין" שביצע בסוגיית הפסקת האש. השליח המיוחד לסוריה קופי אנאן הביע אמש תמיהה על התנאים שהציב ארמון הנשיאות בדמשק ליישום ההסכם - ובראשם התחייבות בכתב מצד המורדים כי הם אכן ינצרו את נשקם עם כניסתה לתוקף של הצעת "תכנית השלום". כעת חוששים כי התנאי הזה יטרפד את מימושה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת