אש נפתחה בגבול סוריה-טורקיה: 2 הרוגים ו-21 פצועים בגבול

לראשונה, נפגעים טורקים מאש הצבא הסורי. לפחות 21 בני אדם נפצעו מירי כוחות סורים על מחנה הפליטים שהוקם בסמוך לגבול בין המדינות. שני פליטים סורים באזור נהרגו בתקרית. משרד החוץ הטורקי גינה את הירי בחריפות ודרש הבהרות ממשטר אסד. בהמשך היום צפוי קופי אנאן לסייר במחנה הפליטים

התלקחות בגבול סוריה-טורקיה: אש שנפתחה בשעות הבוקר מסוריה על מחנה הפליטים הסורים בגבול עם טורקיה - גרמה למותם של שני פליטים סורים ולפציעתם של 21 נוספים, בהם שני אזרחים טורקים. בכלי התקשורת הטורקים מדווחים כי הפצועים הם עלי קפלאן, קצין משטרה טורקי ו-סווגי טופאל, מורה ומתרגמת טורקית שעבדה במחנה הפליטים. מדובר במקרה ראשון מאז החלו המהומות בסוריה בו נפגעים אזרחים טורקים מאש הצבא הסורי באזור הגבול.

בטורקיה גינו בצהריים את התקרית בחריפות. גורמים במשרד החוץ הטורקי הגישו מחאה רשמית למשטר הסורי בדמשק וקראו להפסקת אש מיידית בגבול. כוחות צבא גדולים של צבא טורקיה זרמו לאזור, ומתגברים אותו.

אמש דיווחו כלי תקשורת של האופוזיציה בסוריה כי כוחות צבא סוריים פועלים באזור הגבול עם סוריה. בין היתר דווח על תנועת טנקים ומסוקי קרב באזור הגבול. בחודש החולף נערכו קרבות קשים בין צבא המשטר לבין כוחות "צבא סוריה החופשית" במחוז אידליב הסמוך לגבול עם טורקיה.

יותר מ-20,000 פליטים סורים נמלטו בשנה החולפת מסוריה לטורקיה, דרך הגבול המשותף של המדינות. על פי נתונים של ארגונים הומניטריים, מדי יום חוצים את הגבול כאלף פליטים סורים. מאז החלה נהירת הפליטים הסוריים לטורקיה, הצטברו מאות עדויות על ירי מכוון מצד הכוחות הסוריים על פליטים נמלטים.

אנאן זועם על אסד

רק ביום שבת איים ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי ינקוט צעדים אם תימשך האלימות בסוריה חרף כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש. ארדואן עודכן על תקרית האש החמורה בגבול, במהלך ביקורו הרשמי בסין בימים אלו. היום הוא התקבל כלאחר כבוד במועצת העם הסינית, בטקס רשמי. בביקור הוא דן עם הבכירים הסינים בעניינים הקשורים ליחסי סין-טורקיה, אך גם בתמיכה הסינית בסוריה - כמו גם בסוגיית הגרעין האירני.

במהלך היום צפוי לבקר שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן באחת משני מחנות הפליטים שהקימה טורקיה בשטחה. גורמים באנקרה אישרו את הפרטים, וסיפרו כי מטורקיה ימשיך אנאן לביקור באירן - בניסיון לשכנע את ראשי המשטר לרכך את תמיכתם באסד ולסייע בייצוב הפסקת האש.

בקהילה הבינלאומית זועמים על ה"ספין" שביצע אסד בסוגיית הפסקת האש. השליח המיוחד לסוריה קופי אנאן הביע אמש תמיהה על התנאים שהציב ארמון הנשיאות בדמשק ליישום ההסכם - ובראשם התחייבות בכתב מצד המורדים כי הם אכן ינצרו את נשקם עם כניסתו לתוקף של ההסכם. כעת חוששים כי התנאי הזה יטרפד את מימוש ההסכם.

ובזמן שבקהילה הבינלאומית ממשיכה לעסוק ב"זיג-זג" של בשאר אסד ובאיומו שלא להיות מחויב להסכם הפסקת האש, נמשכים מעשי הזוועה ברחובות המדינה. סרטון חדש המופץ בשעות האחרונות ברשת מתעד התעללות קשה בפעיל "צבא סוריה החופשית", ארגון האופוזיציה המנהל את הקרבות נגד המשטר,  בידי אנשי צבא ו"שביחה", גוף ביטחון הפנים הידוע לשמצה שבשליטת אסד.

על פי הפרטים שפורסמו בסוריה, מדובר בתיעוד שצולם בפרברי דמשק - שם חודשו לאחרונה הקרבות המזוינים. בתיעוד נראה העצור כשידיו כפותות מאחורי גבו, שוכב על הרצפה ומוכה נמרצות על ידי השניים. הם דורכים עליו, בועטים בו ומכים בו באמצעות מוט ברזל. "הם מתעללים בו בצורה ברברית", כתבו הגולשים שהעלו את הסרטון, שכבר הופץ בעשרות גרסאות ברשת וזכה לעשרות אלפי צפיות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת