השלטון הסורי לאופוזיציה: "התחייבות בכתב - או ביטול הפסקת האש"

על אף הסיכום שהשיג קופי ענאן על הפסקת אש, נדמה כי משטרו של אסד מציב קשיים בדרך להחזרת השקט לסוריה. "אנו דורשים התחייבות בכתב מראשי המורדים להניח את הנשק", אמרו במשרד החוץ הסורי, בעוד המורדים העלו דרישה דומה מהשלטונות. בינתיים, צבא סוריה ממשיך לטבוח באזרחים בחומס ובחמה

הנשיא הסורי אסד, יוביל להפסקת אש? (רויטרס)

למרות הסיכום על הפסקת אש בסוריה שתיכנס לתוקף ביום שלישי, ראשי השלטון הסורי מציבים תנאים להסגת הכוחות מהערים. "אם אנשי האופוזיציה לא יתחייבו בכתב להניח את נשקם, אנחנו לא ניסוג", כך אמר דוברו של שר החוץ הסורי ג'יהאד מקדסי.

מקדסי הוסיף כי השליח המיוחד של האו"ם לסוריה, קופי ענאן, לא עמד במשימתו לספק התחייבות שכזו ממה שהוא כינה "הטרוריסטים החמושים". במקביל הודיע ריאד אל-אסעד, מפקד "צבא סוריה החופשית", כי אם צבאו של אסד ייסוג ויהיה מחויב להפסקת האש - גם הם יפעלו לשמירה על השקט.

ההצהרה שמגיעה מדמשק הציבה סימן שאלה סביב הפסקת האש שתוכננה לצאת לפועל השבוע, אבל זה לא הסימן היחיד לכך שאסד לא מתכוון להפסיק להפעיל את צבאו נגד המורדים. על פי ארגוני המורדים ואנשי ארגוני זכויות האדם - ההרג נמשך ביתר שאת. יותר מ-74 בני אדם נהרגו במהלך היממה האחרונה במבצע של כוחות שריון, רגלים וארטילריה סמוך לגבול סוריה-טורקיה.

על פי ידיעות מלבנון, אלפי פליטים מנסים גם היום לעבור את הגבול לטורקיה או ללבנון במטרה להימלט מצבאו של אסד. על פי הידיעות בסוכנויות הידיעות, צבאו של אסד פועל גם בסביבת חומס, ובאזור העיר חמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת