65 שנה למפלגת השלטון של אסד: "עומדים איתן"

שלושה ימים לפני כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש בסוריה, מאות אלפים יצאו היום לרחובות דמשק במפגן כוח נוסף לנשיא אסד, על מנת לציין 65 שנה להקמת מפלגת השלטון. הטלוויזיה הסורית: "המפגינים מביעים את עמידתה האיתנה של סוריה אל מול המזימות הזרות נגדה". ארה"ב הציגה תמונות לווין המוכיחות: הצבא עדיין פרוס בערים

מפגן תמיכה נוסף במשטר הסורי: מאות אלפי בני אדם יצאו בשעות הצהריים להפגנת ענק לציון חגיגות יום השנה ה-65 להקמת מפלגת הבעת', מפלגת השלטון בסוריה. בכלי התקשורת הסוריים סיקרו בהרחבה את "חגיגות התמיכה" במפלגתו של הנשיא אסד וציינו כי המפגינים "מביעים את עמידתה האיתנה של סוריה אל מול המזימות הזרות נגדה".

בשנת 1963 ביצעו אנשי מפלגת הבעת', קציני צבא מוערכים, מהפכה ותפסו את השלטון. מאז, שולטת המפלגה בפרלמנט הסורי ופועלת כמפלגת שלטון במסווה של "פעילות פרלמנטרית דמוקרטית" בסוריה.

בינתיים, נערכים בסוריה ובקהילה הבינלאומית לכניסתו של הסכם הפסקת האש לתוקפו. על אף טענות המשטר כי הצבא החל לסגת מן הערים לקראת מימוש ההסכם, שהושג בתיווכו של שליח האו"ם קופי אנאן, הודיעה הלילה ארצות הברית כי הצבא הסורי עדיין פרוס בערי המחאה ומסביב להן - וממשיך בפעולות הדיכוי.

בתמונות לווין שפרסמה הלילה שגרירות ארצות הברית בדמשק בדף הפייסבוק שלה, ניתן לראות בבירור את פריסת כוחות השיריון והחי"ר הסורי במוקדי המחאה - ובהם דרעא, חומס ואידליב. בהודעה שבה והדגישה ארצות הברית את דרישתה לנסיגה מוחלטת של כוחות הצבא וה"שביחה" (הבריונים לובשי האזרחי) של המשטר לא יאוחר מ-10 באפריל.

"המשטר הסורי מחויב להפסקת האש, שהושגה ב-25 במרס", נכתב בהודעה. "ארצות הברית וארגון 'עמיתי סוריה' עוקבים מקרוב אחר המתרחש". עם זאת, צוין בהודעה כי בכמה מן הערים אכן אסד הסיג את כוחותיו.

האופוזיציה: נהיה מחוייבים להפסקת האש

לקראת כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש, הודיע ריאד אל-אסעד, מפקד "צבא סוריה החופשית", הארגון החמוש המרכזי הפועל נגד צבא אסד, כי אם כוחות המשטר יהיו מחויבים להפסקת האש וייסוגו מן הערים - גם כוחות האופוזיציה יעשו כן.

הלילה גינה מזכ"ל האו"ם באן קי מון את המשך הרג האזרחים בסוריה. "אין תירוץ להמשך ההרג, כשיש תאריך יעד להפסקת אש", תקף באן בחריפות. "אני דורש הפסקה מיידית וללא תנאים של הפעולות הצבאיות נגד העם הסורי".

דמשק שלחה הלילה איגרת למועצת הביטחון של האו"ם, בה דרשה להפסיק את מה שהיא כינתה "פעולות הטרור של כנופיות חמושות", אשר לטענתה פועלות וממומנות על ידי מדינות במערב.

בהכנת הידיעה השתתף קשב דסק הערבים גלעד גמליאלי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת