"האחים המוסלמים" הכריזו על מועמד לתפקיד נשיא מצרים

טלטלה במערכת הפוליטית במצרים: התנועה האיסלאמית "האחים המוסלמים" החליטו, בניגוד להצהרות קודמות, להציג מועמד מטעמם לתפקיד נשיא המדינה. חיירת א-שאטר, בכיר בתנועה ואיש עסקים, הוא כעת המועמד המוביל לנצח בבחירות שיתקיימו במאי. גורמים במדינה ובמערב חוששים מעימות עם המשטר הצבאי ומהקצנה איסלאמית

ההמונים יצביעו למועמד האחים המוסלמים? אר (רויטרס)

מצרים על מסלול התנגשות? במהלך מפתיע הכריזה תנועת "האחים המוסלמים" על חיירת א-שאטר כמועמד מטעמה לתפקיד הנשיא, בבחירות שייערכו במדינה בחודש מאי. בעבר התחייבו בתנועה שלא להציג מועמד מטעמם לתפקיד.

א-שאטר, איש עסקים בן 61, הוא סגן יו"ר התנועה ומילא תפקיד מפתח בתקופת המעבר מאז נפילתו של הנשיא חוסני מובארק. א-שאטר, כמו בכירים רבים אחרים בתנועה, ישב בבית הסוהר בארבע הזדמנויות שונות, לזמן כולל של שבע שנים. בהתחשב בפופולריות הרבה לה זוכה מפלגת "החירות והצדק" של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים, א-שאטר נחשב כעת למועמד המוביל לזכות בתפקיד הבכיר במדינה.

בתנועת "האחים המוסלמים" חששו שהצגת מועמד מטעמם עשויה לקומם עליה את התנועות הליברליות במצרים וכן את מדינות המערב, החוששות מהשתלטות איסלאמית על המדינה. גורמים במפלגה נימקו את השינוי בעמדתם בכך שהפרלמנט הנבחר "לא הצליח לעמוד בדרישות המפלגה", וזאת למרות שהתנועה שולטת בכמעט מחצית מהמושבים.

"חוששים לאבד את הכוח"

"חזינו במכשולים העומדים בדרכו של הפרלמנט, בבואו לקבל החלטות שנועדו להשגת דרישות המהפכה", הסביר מוחמד מורסי, ראש התנועה. "לכן בחרנו בנתיב של הנשיאות. לא מכיוון שאנחנו חמדנים ומעוניינים בכוח, אלא כי יש לנו רוב בפרלמנט שאינו מסוגל למלא את חובותיו".

חבר בתנועת "האחים המוסלמים "מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי 56 מתוך 108 החברים ב"מועצת השורא" של התנועה תמכו בא-שאטר, בעוד 52 התנגדו. "אלו שהתנגדו בתחילה, שינו את דעתם ותמכו בו בהמשך", אמר בכיר בתנועה.

"לא מדובר רק בהפרה של הבטחה", אמר דיפלומט מערבי על ההכרזה של "האחים המוסלמים". "הם כל כך קרובים להשיג את הכוח עד שהם יכולים להריח אותו ממש, אבל במקביל הם חוששים מאוד מכך שמישהו יחטוף את הכוח מהם ברגע האחרון", הוסיף.

הצגת מועמד מטעם התנועה האיסלאמית המובילה במצרים עשויה לשנות את מהלך הבחירות לנשיאות, שייערכו ב-23-24 במאי. גורמים במצרים ומחוצה לה חוששים כי המשטר הצבאי השולט במדינה לא ימהר לוותר על כל סמכויותיו במקרה שא-שאטר ינצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת