נציבת זכויות האדם של האו"ם: "אסד אחראי לפגיעה מכוונת בילדים"

בריאיון שהעניקה הטילה נאבי פילאי על נשיא סוריה אחריות אישית למעשי הזוועה המתחוללים בארצו ותיארה תמונת מצב קודרת למדי על מצב זכויות האדם שם. היא אמרה כי כדי לשים קץ למרחץ הדמים, "כל שצריך אסד הוא להוציא הוראה על כך"

ילדים שנפגעו בסוריה (רויטרס)

לפני ימים ספורים קבל ראש הממשלה בנימין נתניהו על השתיקה שבה מתקבל הטבח בסוריה במועצת זכויות האדם של האו"ם לנוכח החלטתה להקים ועדת חקירה להתנחלויות. היום הטיחה מתחה נציבת הארגון ביקורת נוקבת על בשאר אסד ושלטונו והאשימה אותו בביצוע פשעים חמורים נגד בני עמו.

הנציבה, נאבי פילאי, תיארה בריאיון שהעניקה לרשת BBC הבריטית את המצב החמור שאליו נקלעו ילדי סוריה בשנה האחרונה: "מאות מהם מוחזקים בבתי מעצר מבלי לקבל טיפול רפואי הולם. ישנה פגיעה מכוונת בילדים לצורך מטרות רבות. המספרים שבהם מדובר גדולים מאוד - הנתונים מראים כי מאות עברו עינויים. זה פשוט מפחיד".

פילאי פירטה כי לפי מידע המצוי בידיה, "ישנם ילדים שנורו בברכיהם ומוחזקים יחד עם בגירים בתנאי כליאה לא אנושיים. אין להם כל גישה לרופאים והם מהווים למעשה בני ערובה או משמשים את השלטונות כמקורות מודיעיניים".

איך לעצור את הזוועה? "אסד רק צריך לתת הוראה"

בשאר אסד. אחראי על הזוועות (AP)
את האצבע המאשימה באשר לאחריות על המצב הפנתה פילאי באופן חד וברור לעבר נשיא סוריה. "קיימות די ראיות התואמות את דרישות החוק כדי לקבוע שלרבים ממעשי הזוועה אחראים אנשי כוחות הביטחון", היא הסבירה.

את הזוועות, לדברי פילאי, "הם מבצעים הוראות לפי פקודות שקיבלו מגורמים רמי דרג. למעשה, כדי לשים קץ להתעללות הזאת - כל שצריך אסד לעשות הוא להורות לאנשיו לחדול מכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת