במקום מצרים: קטאר תספק דלק לעזה

בעזה מדברים בתקופה האחרונה על יחסים טובים עם "האחים המוסלמים" במצרים, אך משבר הדלק החמור ברצועה והסחבת של המצרים בטיפול במשבר, הביאו את בכירי חמאס להתחנן לדלק מקטאר. אמיר הנסיכות העשירה במפרץ הודיע כי יספק את כל צרכי הדלק של עזה בחינם. חמאס למצרים: אתם גורמים למשבר הומניטרי ברצועה

מעבר רפיח. מצרים מערימה קשיים (רויטרס)

האם משבר הדלק ברצועת עזה קרוב לסיום? ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה הודיע היום כי אמיר קטאר, השייח' חאמד בן ח'ליפה, הסכים לספק לרצועת עזה את צורכי הדלק של הרצועה במקום מצרים, שממשיכה לעכב את העברת הסולר דרך מעבר רפיח.

משבר הדלק החמור החל ברצועת עזה לפני כחודש, עם החלטת המשטר המצרי להפסיק את העברת הדלקים לממשלת חמאס. במקביל, הורו השלטונות במצרים להפסיק את אספקת החשמל מתחנת הכוח במצרים הזאת מספקת כ-60% מכלל תצרוכת החשמל של עזה.

גורמים בעזה האשימו את הממשל המצרי ביצירת משבר הומניטרי בעזה, לצד פרסומים של עדויות מקומיים המדברים על קור עז בלילות ללא אפשרות לחמם את הבתים, ותמונות של פלסטינים לצד נרות מפורסמות בכלי התקשורת הערביים. זאת ועוד, גם פעילות בתי החולים מוגבלת בשל המחסור בחשמל. לפני שבועיים אף סוכל אחד מניסיונות הברחת הדלק הגדולים אי פעם לרצועה, כשארבעה משאיות מצריות ועליהן 7,000 ליטר דלק נעצרו בדרכן למנהרות ברפיח. כמויות הדלק הללו יועדו לעזה.

"הדלק יגיע בחינם"

על פי חלק מהפרסומים בכלי התקשורת הערביים, במצרים הפעילו לחצים כבירים על חמאס בסבב העימות האחרון בין ישראל לג'יהאד האסלאמי לפני שבוע וחצי, ואף התנו את חידוש אספקת הדלק לרצועת עזה בהשגת רגיעה בשטח. ואולם, מאז נכנסה הפסקת האש לתוקפה, תוקפים גורמים רבים בחמאס את המצרים בטענה כי אלו ממשיכים, ללא כל סיבה, למנוע את העברת הדלקים לרצועת עזה.

הנייה. "קטאר תטפל" (חדשות 2)

אך לדברי הנייה, המצב בעזה עומד להשתנות. "אמיר קטאר הסכים לספק לרצועה את כל צרכי הדלק שלה בחינם", הצהיר ראש ממשלת חמאס. "כעת אנחנו מנהלים מגעים עם המצרים על מנת לפתור את המשבר, ולמצוא דרך להעביר אלינו את הדלק".

מדובר בצעד נוסף המעיד על התחזקות הקשר שבין רצועת עזה לקטאר. נסיכות הנפט העשירה במפרץ נחשבת בשנים האחרונות למממנת המובילה של ארגון חמאס ואחת התורמות הגדולות לשיקומה של עזה אחרי מבצע "עופרת יצוקה". לצד התמיכה בלשכה המדינית של הארגון, משמשים הבכירים הקטארים גם כמתווכים בסוגיות פנים פלסטיניות ובראשן הפיוס בין פת"ח לחמאס. לאחרונה אף דווח כי קטאר תחליף את סוריה בתפקיד המדינה המארחת את משרדי הלשכה המדינית של חמאס בשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת