לראשונה: סין ורוסיה נגד אסד במועצת הביטחון

בצעד מפתיע, שתי המעצמות שתמכו עד כה בדיכוי של המשטר העלאווי את המהומות בסוריה, תומכות הערב לראשונה במדינות המערב בהצהרה נשיאותית נגד אסד. ההצהרה, שאינה מחייבת על פי נהלי מועצת הביטחון, נקרא אסד לשים מיידית סוף לאלימות במדינה, ולהכיר בקופי אנאן כשליח לפתרון המשבר

מדבדב ואסד. רוסיה וסין תומכות (רויטרס)

לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה, ניצבות הערב סין ורוסיה לצד מועצת הביטחון ותומכות בהצהרה משותפת עם מדינות המערב הקוראת להפסקת האלימות במדינה. זאת, במסגרת "הצהרה נשיאותית" שגובשה במועצת הביטחון, ואשר תומכת בשליחותו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן לסוריה, במטרה להביא לפיתרון המשבר.

במסגרת ההצהרה, שאינה מחייבת את סוריה מבחינה חוקית, נקראה דמשק לגבש מיידית תכנית לסיום המהומות באופן שאינו אלים, וזאת באמצעות המתווך אנאן. רוסיה וסין, שחסמו בעבר החלטות במועצת הביטחון נגד סוריה, הביעו תמיכה בטיוטת ההצהרה - שקוראת גם לאסד לבצע תהליכים דמוקרטיים.

אך בשטח, עדיין לא ניכר שינוי כלשהו - כשמעשי הזוועה בעיר החומס הנצורה נמשכים. תושבי העיר דיווחו היום על חשיפתו של קבר אחים בשכונת א-ריפאעי, ובו 39 גופות שנרצחו על ידי אנשי ה"שביחה", בריוני המשטר, וכוחות הביטחון הסוריים. לטענת גורמי אופוזיציה, הנרצחים הוצאו להורג לפני כ-10 ימים.

"16 גופות ממשפחה אחת"

"תושבים הצליחו להסתנן בחזרה לשכונת א-ריפאעי וצילמו 39 גופות אלמונים שהושלכו בצדי הדרכים והכבישים", אמרו הערב גורמי אופוזיציה. "בין ההרוגים - גם 16 תושבים בני משפחה אחת. אני חושש שקיימים הרוגים נוספים שעדיין לא נמצאו".

רק בשבוע שעבר בוצע טבח קשה בעיר, כשנמצאו גופותיהם של 45 נשים וילדים בבית אחד. התמונות הקשות, ששודרו בכלי התקשורת הערביים, זיעזעו את העולם כולו.

במקביל, דיווחו עדי ראייה כי צבא סוריה חידש את המתקפה על העיר חמאה. "אנחנו סובלים ממחסור בתרופות, ציוד רפואי ואנשי צוות רפואי", מסרו גורמים בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת