אסמה אסד: "אני הדיקטטורית האמיתית"

הגברת הראשונה של סוריה נחשפת. עוד ועוד תכתובות דואר אלקטרוני של בני הזוג אסד מתפרסמים. בין היתר התגלה שרעייתו של הנשיא כתבה לחברתה "אני הדיקטטורית האמיתית בבית, אין לו ברירה". בנוסף, היא העבירה מייל ובו בדיחה על חשבון אנשי חומס, זמן קצר לפני ההתקפה הקטלנית של כוחות הנאמנים לבעלה בעיר

"אני הדיקטטורית". אסמה אסד (רויטרס)

רק לפני שנה היא עוד הביעה תמיכה בסוריה ליברלית יותר, אבל הגברת אסד, כך מתברר מחשיפת האי-מיילים הפרטיים של נשיא סוריה ואשתו, אינה מביעה שום חרטה על הדיכוי האלים שמבצע בעלה.

חילופי המיילים בין אסמה אסד בת ה-36 לבין בעלה מזה 10 שנים, מציירים אותה כתומכת הגדולה ביותר של הרודן הסורי. כך לדוגמה, במייל לחבר של המשפחה מתחילת ינואר, היללה אסמה נאום שנשא בעלה כ"נאום חזק ביותר, של איש שלא משחקים איתו". במייל אחר ששלחה, התלוננה רעייתו של אסד כי רשת הטלוויזיה ABC ערכה ראיון עימו בצורה לא מחמיאה.

ב-17 בינואר השתעשעו אסמה ובאשר בבדיחות רשת על חשבון אנשי חומס, זמן קצר לפני מתקפה של המשטר על העיר שגבה את חייהם של מאות. בשאר התחיל במייל עם הכותרת "סטודנטים שקיבלו אפס בבחינה", ובתוכו רשימת שאלות עם תשובות מטופשות, במה שנראה כמו מייל שרץ ברשת, כשהשאלה הראשונה היא "באיזה קרב נפוליאון הפסיד? בקרב האחרון שלו".

הרעייה הנאמנה השיבה לאסד במייל חוזר למחרת, בו שינתה את הכותרת ל"סטודנט מבריק במיוחד מחומס!". 

אולם ההערה האירונית ביותר של אסמה מופיעה במייל בו כתבה לחברתה כי היא "הדיקטטורית האמיתית" במשפחה הנשיאותית. "בכל הנוגע להקשבה", כתבה אסמה, "אני הדיקטטורית האמיתית, אין לו שום ברירה...". השימוש שלה במילה "דיקטטור" עשוי להצביע על כך שהיא מבינה היטב כיצד העולם רואה את בעלה.

הציניות של בשאר אסד, כפי שעולה מחשיפת המיילים, לעתים מדהימה: הוא תיאר את הרפורמות שהוא מבצע במטרה להפיס את דעתם של המפגינים כ"שטויות". אשתו אסמה לפחות ערה לאפשרות שארבעה עשורים של שלטון משפחת אסד עשויים להסתיים. "אם נהיה חזקים יחד, נתגבר על זה יחד", כתבה לבעלה ב-28 בדצמבר, וחתמה: "אני אוהבת אותך".

שלא כמו בעלה, שהוא בן למיעוט העלאווי, אסמה בת ה-36 היא סונית ומשפחתה מגיעה במקור מהעיר חומס - העיר שנמצאת במוקד הסערה בתקופה האחרונה. היא נולדה בבריטניה, היא דוברת ערבית, אנגלית, צרפתית וספרדית, ולמדה מחשבים באוניברסיטה.

למעט מכתב אחד ששלחה לעיתון הבריטי "טיימס", בו אמרה כי היא "מנחמת את הקורבנות", היא לא התבטאה בפומבי הנושא המהומות נגד שלטונו של אסד. חלק מגופי האופוזיציה בסוריה טוענים שהיא כלל לא נמצאת בדמשק - אלא נמלטה לחו"ל לפני שבועות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת