האי-מייל וספר הכתובות של בשאר אסד דלפו לרשת

כלי תקשורת ערביים מציגים רשימה של אנשי קשר שהופיעו לכאורה בתיבת הדואר האלקטרוני של נשיא סוריה בשאר אסד, ושדלפו יחד עם כתובת המייל שלו לרשת. מרבית אנשי הקשר ברשימה שנחשפה קשורים למערך ההסברה הסורי - ובהם גם איש קשר אירני. בינתיים, סעודיה ואיטליה סגרו השגרירות בדמשק

אסד. שלחו לו מייל (חדשות 2)

רודן.קום: רשימת הנמענים בתא הדואר האלקטרוני של נשיא סוריה נחשפת הערב, ובה שמות של בכירים במערך ההסברה הסורי עמם התכתב הנשיא בשנה החולפת, במהלך הדיכוי האלים של המחאה הגואה במדינתו. כלי תקשורת ערביים הציגו הערב את הרשימה, שפורסמה לראשונה בעיתון הבריטי ה"גרדיאן".

גולת הכותרת של ה"תגלית" של אנשי האופוזיציה, היא חשיפה ראשונה של אחת מכתובות המייל של הרודן העלאווי. לטענתם, כתובת המייל הפרוצה של אסד היא sam@alshahba.com. אסד עצמו מכונה במיילים "Sam" וממנה הצליחו הפעילים לחלץ רשימה של כתובות מייל של בכירים במערך ההסברה הסורי. בעיתון נטען כי בשנה החולפת נמחקו עשרות מיילים מתיבת הדואר האלקטרונית, ולמרות זאת נותרו בתיבת ה"דואר הנכנס" יותר מ-1,000 הודעות מייל.

אשתו של אסד, אסמה, מחזיקה לטענת הפעילים בחשבון המייל ak@alshahba.com. ההודעות שנשלחו לתיבת המייל הזאת נפתחו בפניה "אסמה היקרה", ובניגוד לבעלה - הגברת הראשונה של סוריה לא נוהגת למחוק הודעות מייל מתיבת הדואר הנכנס שלה.

שמות הבכירים במערך ההסברה הסורי נחשפו אף הם - ובהם שהרזאד ג'עפרי, צעירה שסיימה את לימודיו בניו יורק ולאחר מכן עבר לדמשק, שם גויס למערך ההסברה של הנשיא אסד. "נראה כי היא השתלבה במעגל הקרוב לאסד", אמר גורם המעורה בפרטים. "היא החלה לעבוד במשרד התקשורת, והייתה אמונה בין היתר על קביעת הראיונות עם הנשיא".

בכירים נוספים שכתובות המייל שלהם נחשפו הם חאלד אחמד, שסיפק עדכונים תקשורתיים שוטפים מהמתרחש בחומס וחוסיין מוקתדא, נציגה של רשת הטלוויזיה האירנית בשפה הערבית "אל-עאלם" בסוריה. לדברי פעילי האופוזיציה, מוקתדא סיפק ייעוץ תקשורתי גם בנושא חיזבאללה ואירן.

מסמכים נוספים שהודלפו מתיבת הדואר האלקטרוני של הנשיא כוללים כוללים ראיות לכך שאירן מסייעת למשטר בסוריה בהתמודדותו עם ההתקוממות העממית במדינה, וכי יש לו טעם מגוון במוסיקה: על פי המידע שהודלף, בין האמנים האהובים על הנשיא הסורי ניתן לכלול את הזמר האמריקני כריס בראון והלהקה הבריטית "ניו אורדר".

בראשית השנה טען האקר סעודי בשם סלמאן אל-עונזי, שכינה עצמו "אל-פאצ'ינו", כי הצליח לפרוץ לתיבת הדואר האלקטרוני האישית של אסד, כמו גם לאתרי אינטרנט של גורמי ממשל במדינה. במסרים ששתל בתיבות המייל איים כי אם לא תיפסק האלימות בסוריה הוא ידליף מידע מתיבת הדואר. הוא אפילו העלה סרטון המתעד את ה"פריצה" לתיבת הדואר.

איטליה סגרה השגרירות, סעודיה מחזירה את הדיפלומטים

במקביל, פורסם הערב בטורקיה כי בדצמבר בשנה שעברה סירבה אשתו של בשאר, אסמה, להתכתב במייל עם אשתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אמין. על פי הדיווח בכלי התקשורת במדינה, בתו של אמיר קטאר פנתה לאסמה וביקשה ממנה לקבל את כתובת המייל שלה - על מנת להעביר אותה לאשתו של ארדואן, בטענה כי זו רוצה לכתוב לאשתו של הרודן הסורי. אך אסד סירבה ואמרה: "אני מעדיפה שאמין לא תדע מהי כתובת המייל הפרטית שלי".

בינתיים, המצב בשטח ממשיך להיות עגום בעבור המורדים במשטר. במקביל להמשיך הפעילות בחומס, התפרסו היום כוחות צבא רבים בערים אידליב הסמוכה לגבול עם טורקיה ובעיר דרעא, "בירת המחאה". זאת, לטענת גורמים מקומיים, במטרה למנוע פעולות מחאה המתוכננות לרגל יום השנה לפרוץ המהומות נגד המשטר. ברשתות החברתיות הופצו במהלך היום כרוזים וסרטונים הקוראים להחרפת ה"אינתיפאדה" נגד אסד.

ובמישור המדיני, דיווחה הערב רשת "אל-ערביה" כי במהלך פגישתם של אסד וקופי אנאן, הבהיר הראשון כי הוא רואה באנאן כ"מזכ"ל האו"ם לשעבר" - ולא מכיר בו כ"שליח האו"ם למשבר הסורי". גורמים דיפלומטיים ששוחחו עם הערוץ אמרו כי אסד סירב להכיר בתפקיד הנוכחי בו מכהן אנאן.

היום הודיעה איטליה כי היא מחזירה את שגרירה מדמשק כאות מחאה על המשך הדיכוי האלים של המהומות, ובשעות הערב הצטרפה אליה גם סעודיה, שהייתה לאחת ממדינות ערב הראשונות שמתחו ביקורת קשה על התנהלות המשטר הסורי. משרד החוץ בריאד הודיע כי הוא משיב למדינה את כל הדיפלומטים הסעודים בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת