מוזיאון השעווה - הגירסה העירקית

בימים הקרובים ייפתח בעיר נג'ף העירקית, אחת הקדושות לזרם השיעי באסלאם, מוזיאון שעווה יוצא דופן ובו יוצבו 59 בובות שעווה של בכירי העדה לאורך ההיסטוריה. 450 אלף דולרים הושקעו בפרוייקט, שהקמתו נמשכה 3 שנים. בנג'ף מדברים על משמעות תרבותית ותיירותית להקמת המוזיאון. הצטרפו לביקור בין המיצגים

אחד המיצגים במוזיאון (רשת "אל-ערבייה")

גם במזרח התיכון יש "מדאם טוסו": בעיר נג'ף בעירק, הקדושה לשיעים, ייפתח בימים הקרובים מוזיאון שעווה ייחודי ובו למעלה מ-50 בובות ומיצגי שעווה של בכירי הזרם השיעי באסלאם - ובהם אנשי דת, אינטלקטואלים ודמויות מרכזיות בעדה.

בשלוש השנים האחרונות עובדים על הפרויקט המעורר עניין רב במדינה, ואשר עלותו נאמדת בכ-450 אלף דולרים. "המטרה בהקמת המוזיאון הזה היא לשפוך אור על פועלם של בכירי העדה השיעית לאורך ההיסטוריה", מספר אוצר המוזיאון עלי מירזא.

ביקור ב"מוזיאון השעווה" העירקי

לדבריו, מדובר בפרוייקט משמעותי לחוויה התרבותית של העיר הקדושה. "הצגת הבובות ימחישו את הכבוש והייחוד של האנשים הללו, כמו גם את חשיבותם לעיר נג'ף", מספר מירזא. "בין היתר, יוצגו גם מדענים ואנשי אקדמיה ששירתו את העיר ותרמו לה במישור התרבותי ובהבלטת משמעותה בעירק".

מירזא אומר כי פרוייקט הקמת המוזיאון נעשה בהשראת מוזיאון השעווה המוכר והפופולארי בלונדון, ה"מדאם טוסו". "עם זאת, הוא שונה במהותו מהמוזיאון הזה", הוא מדגיש וחושף כי מלאכת בחירת הדמויות שיוצגו במוזיאון הייתה קשה. "תחילה נבחרו 300 דמויות, משום שנג'ף הייתה אוצר כלכלי. בתהליך סינון ארוך הגענו ל-59 דמויות בלבד שיופיעו במוזיאון".

האוצר מוסיף עוד כי כל בובה שתופיע במוזיאון תוצג בחדר נפרד, כשלצדה העתקים של עבודותיה ורשמיה, כמו גם תמונות מחיי הדמות אותה היא מייצגת. מהתמונות שחשפה היום רשת "אל-ערבייה" נראה כי מדובר בפרויקט רציני, שיסייע רבות גם למגזר התיירות בנג'ף.

העיר נג'ף נחשבת לאחת הערים הקדושות לזרם השיעי באסלאם, במיוחד בשל העובדה שעל פי חלק מהמסורות קבור בה האימאם השיעי הראשון עלי בן אבו טאלב - שבנו חוסיין נחשב למייסד הזרם השיעי באסלאם. מדי שנה עולים לרגל לעיר מיליוני מוסלמים שיעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת