חמאס לישראל: "אל תבחנו את הסבלנות שלנו"

ההסלמה בעזה תפסה את חמאס בשיאו של משבר מול אירן וסוריה, וגם בתוך הנהגת הארגון. בניגוד לרצונו נגרר החמאס לסבב אלימות, ובעודו פועל בחשאי להשגת רגיעה משחרר הצהרות לוחמניות כדי לשמור על הפופולריות שלו. "אנשינו דווקא כן נמצאים בשטח ופועלים הרחק מעיני התקשורת", טוען בכיר הארגון, אך מבהיר: "שקט תמורת שקט"

אם המשבר שפקד אותו עד כה לא הספיק, הרי שההסלמה האחרונה ברצועת עזה רק מציבה אתגר נוסף בפני ארגון חמאס. כבר לא רק חיפוש נואש אחר בית חדש במדינות ערב, תחרות על הנהגת הארגון ומחלוקות קשות עם אירן, עכשיו - גם בעיות וביקורת בתוך הבית, ברצועת עזה.

בניסיון להדוף את הביקורת על העובדה שמדובר בעימות הראשון מסוגו בו מנהלת ישראל מערכה מול ארגונים חמושים בעזה - הג'יהאד האיסלאמי ו-וועדות ההתנגדות העממית, כשחמאס מחוץ למשוואה, טוען הערב אחד מבכירי הארגון בעזה, מושיר אל-מסרי, כי חמאס דווקא כן פועל מסייע בהגנה על תושבי הרצועה. "גדודי 'עז א-דין אל-קסאם' נמצאים בשטח ומבצעים פעולות התנגדות בדרכים שונות, הרחק מעיני התקשורת", אמר אל-מסרי.

חמאס מוצא עצמו פעם נוספת במבחן "מי הבוס" ברצועת עזה. בעוד הפלגים החמושים - ובראשם הג'יהאד האסלאמי וועדות ההתנגדות - מנסים להגדיר את כללי המשחק בסבב ההסלמה, מתעקשים לומר את המילה האחרונה ומקשיחים עורף בתנאי הרגיעה, בחמאס מבקשים להשיב את השקט לרצועה מהר ככל שניתן.

אבל כשהצהרות כמו "אין הפסקת אש" יוצאות מהקריה בת"א, והרשתות החברתיות מוצפות בתמונות הנזק שגרמו תקיפות צה"ל - גם אם רובן המכריע אינו כוון כנגד פעילים או מתקנים של חמאס - הארגון פשוט לא יכול לשתוק, מסיבות פנימיות. לכן יצאו ביממה האחרונה מספר בכירים בארגון בשורה של הצהרות לוחמניות נגד ישראל. "על הכיבוש שלא לבחון את סבלנותנו", איים הערב אל-מסרי.

"שקט יזכה לשקט"

בהודעה רשמית מטעם הארגון שפורסמה הערב, נכתב: "על ישראל להיזהר מהמשך התוקפנות נגד העם הפלסטיני. כל האופציות מונחות על השולחן בהגנה על עמנו. האחריות במלואה להשלכות ההסלמה הזאת היא על ישראל, אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים. זכותם של פלגי ההתנגדות להגן על עצמם אל מול הטרור הציוני".

ואילו אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", נשמע הערב תקיף לא פחות בתדרוך עיתונאים בעזה: "לא ניתן יהיה להשיג רגיעה בחינם, מצד אחד ועל חשבון הדם של עמנו", אמר.

משעל ואבו מרזוק. דיונים עם המצרים (חדשות 2)

ואולם, לצד האיומים, מקפידים הדוברים בעזה כל הזמן לציין כי המגעים לחידוש הרגיעה נמשכים. המתווך המצרי גויס כבר בסוף השבוע וראשי חמאס יצאו היום בבהילות לקהיר על מנת לדון בפרטי הסכם הרגיעה. הערב נמשכו הדיונים בבירת מצרים, בראשותם של סגן יו"ר הלשכה המדינית מוסא אבו מרזוק ובכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר. "שקט יזכה לשקט", אמר הערב אל-מסרי.

בצהריים שוחח בטלפון יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל ועם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי רמדאן עבדאללה שלח ודן עמם בהסלמה האחרונה. בנוסף, שוחח אבו מאזן עם מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי ובחן עמו את האפשרות לפנות למועצת הביטחון במידה ותגובת צה"ל תימשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת