צפו: בית החולים שהפך למתקן עינויים

תיעוד קשה לצפייה ממעוז המורדים בסוריה: רופאים עוסקים בעינוי פצועים כשהם כבולים בשלשלאות, מכות חשמל, הצלפה בשוטים ושאר מעשי התעללות. כל זה קורה בבית החולים הצבאי בחומס, על פי סרטון שהוברח לידי ערוץ ארבע של הטלוויזיה הבריטית

הסרטון הזה הוברח לערוץ 4 הבריטי מתוך בית החולים הצבאי בחומס. האו"ם כבר מאשר את העדויות על התעללות נוראה בפצועים מבין המתקוממים נגד בשאר אסד: הם מטופלים כמו אסירים, כבולים בשלשלאות, בסדרה בלתי פוסקת של עינויים.

בתמונות נראים שוטים בהם מכים בחולים בכל חלקי גופם. על פי עד ראייה, קושרים את איברי המין של הפצועים על מנת למנוע מהם להטיל את מימיהם, מטיחים את ראשיהם בקירות ומכאיבים להם במכות חשמל.

"לפעמים הם נאלצים לקטוע איברים והם נמקים, משום שהם לא נותנים אנטיביוטיקה", מעיד עד ראייה, "כמה מהעצירים היו נלקחים מבית החולים לכלא, והיו מחזירים אותם מתים או עם דימום במוח". מה הפלא שרבים מן הפצועים בהתנגשויות בחומס פונים למרפאות מאולתרות, מחוסרות ציוד רפואי של ממש, ובלבד שלא יגיעו לבית החולים הזה.

"הנער הצעיר ביותר שראיתי היה בן 14 או 15", משחזר עד הראייה. "שמות של עצירים רבים נמחקו מרשימת חדרי המיון, כך שאיש לא יידע היכן הם היו. לא היו שמות. רק מספרים. אחד הרופאים שפך אלכוהול על מפשעה של נער בן 15 - ואחר כך הבעיר אותו".

הרופאים והאחים פועלים בבית החולים כשליחי הבולשת לכל דבר, ומחזיקים פצועים בחיים רק עד שתושלם חקירתם. התמונות שפורסמו בחדשות ערוץ 4 הבריטי נועדו, לטענת הצלם - עובד בית החולים שהבריח את התמונות הקשות, להבהיר לעולם מה באמת מתרחש במסדרונות בית החולים הצבאי בו מאושפזים אזרחים. "ראיתי עינויים קשים של העצירים. חשמלו אותם, הצליפו בהם, היכו אותם באלות ושברו את רגליהם", אמר העובד לעיתונאי צרפתי שסיכן את חייו והבריח את התצלומים אל מחוץ לסוריה.

"הם מסובבים את כף הרגל עד שהיא נשברת. הם מבצעים ניתוחים ללא הרדמה. ראיתי אותם מטיחים ראשים של עצורים בקיר. הם כובלים את המטופלים למיטות ומונעים מהם מים", סיפר העובד והוסיף כי לפעמים אף שמע מטופלים צורחים בשעה שבועטים בהם או מכים אותם.

התמונות, שצולמו בשלושת החודשים האחרונים, מאשרות את מה שקורבנות ה"טיפולים" טוענים זה זמן רב, למרות הכחשות נמרצות מהמשטר בסוריה. בסוף השבוע אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי הוא מקבל "דיווחים מחרידים על הוצאות להורג, מעצרים שרירותיים ועינויים" מחומס.

סלינה נאסר, שחיברה דוח מטעם ארגון אמנסטי על התעללות ועינויים בבתי חולים בסוריה - כולל בבית החולים הצבאי בחומס - נדהמה לגלות שמישהו סיכן את חייו וצילם במחלקות העינויים. "זו הפעם הראשונה שיש לנו עדות מצולמת שתאשר את הדיווחים", אמרה. "העדויות החדשות מחרידות. בתי חולים אמורים להיות מקום בטוח עבור כל אדם הזקוק לטיפול רפואי, אך נראה כי לפצועים בסוריה אין מקום בטוח ללכת אליו".

אלא שהשלטונות בדמשק נוהגים להתכחש לעדויות הנוראות האלה. "אם טרוריסט מגיע כשהוא פצוע", אומר גנרל פייסל חסן מחיל הרפואה הסורי, "אנו מעניקים לו טיפול רפואי מלא. לא משנה אם הוא חמוש או לא". וזו רק פינה אחת של תמונת זוועה המקיפה מדינה שלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת