צפו: כך עונו פצועים בביה"ח בחומס

התמונות הקשות על האלימות בסוריה ממשיכה לשבור שיאים: אחרי העדויות על רופאים שמתעללים בפצועים בבית החולים הצבאי בחומס, מגיע התיעוד ממתקן העינויים המאולתר: שוט, פצועים שכבולים בשלשלאות למיטה, וסימני מכות שלא מותירים מקום לדמיון. צפו

במקום טיפול - עינוי. פצוע בביה"ח בחומס (דיילי מייל)

בית החולים הצבאי הפך למתקן עינויים: ההפגזות על חומס הפכו את העיר הסורית לשדה קרב, שקשה למצוא בו מקום בטוח. סרטון שפרסם עובד בית החולים הצבאי בעיר מגלה שגם בית החולים שאמור להעניק טיפול לפצועים, אינו מקום בטוח עבורם. בסרטון מופיעות עדויות ל"טיפול" שמקבלים המורדים שנפצעו בבית החולים, חלקן הגדול קשה לצפייה.

התמונות שפורסמו בחדשות ערוץ 4 הבריטי נועדו, לטענת הצלם, להבהיר לעולם מה באמת מתרחש במסדרונות בית החולים הצבאי בו מאושפזים אזרחים. בצילומים נראים פצועים כבולים למיטותיהם כשעיניהם מכוסות. על גופם ניתן לראות פצעים פתוחים שנגרמו ממכות נמרצות. הכלים אשר ככל הנראה שימשו לעינוי הפצועים הם שוט מגומי וכבלי חשמל שמונחים באופן גלוי על השולחן בבית החולים.

"מחשמלים ומכים פצועים"

על פי הנחיות הממשל הסורי, כל הפצועים שנפגעו במהלך המהומות בחומס מועברים לבית החולים הצבאי, בו הצוות פועל בשיתוף עם המשטרה החשאית. גורמים מגלים כי רבים מאותם פצועים סופגים מכות קשות במיטותיהם - ואף חמור מכך.

"ראיתי עינויים קשים של העצירים. חשמלו אותם, הצליפו בהם, היכו אותם באלות ושברו את רגליהם", אמר העובד לעיתונאי צרפתי שסיכן את חייו והבריח את התצלומים אל מחוץ לסוריה.

"הם מסובבים את כף הרגל עד שהיא נשברת. הם מבצעים ניתוחים ללא הרדמה. ראיתי אותם מטיחים ראשים של עצורים בקיר. הם כובלים את המטופלים למיטות ומונעים מהם מים". העובד מספר כי היה עד להתעללות בידי אזרחים ומנתחים צבאיים בבית החולים וכן בידי צוות העובדים במקום.

"התעללות גם ביחידה לטיפול נמרץ"

לפעמים, הוא מספר, שמע מטופלים צורחים בשעה שבועטים בהם או מכים אותם. ההתעללות התרחשה בחדר המיון, באגף בית הכלא של בית החולים, במחלקת הרנטגן ואפילו ביחידה לטיפול נמרץ. "לפעמים צריך לגדוע לפצועים גפיים והם מפתחים נמק מכיוון שהם לא מקבלים אנטיביוטיקה", הוסיף.

התמונות, שצולמו בשלושת החודשים האחרונים, מאשרות את מה שקורבנות ה"טיפולים" טוענים זה זמן רב, למרות הכחשות נמרצות מהמשטר בסוריה. בסוף השבוע אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי הוא מקבל "דיווחים מחרידים על הוצאות להורג, מעצרים שרירותיים ועינויים" מחומס.

סלינה נאסר, שחיברה דוח מטעם ארגון אמנסטי על התעללות ועינויים בבתי חולים בסוריה - כולל בבית החולים הצבאי בחומס - נדהמה לגלות שמישהו סיכן את חייו וצילם במחלקות העינויים. "זו הפעם הראשונה שיש לנו עדות מצולמת שתאשר את הדיווחים", אמרה. "העדויות החדשות מחרידות. בתי חולים אמורים להיות מקום בטוח עבור כל אדם הזקוק לטיפול רפואי, אך נראה כי לפצועים בסוריה אין מקום בטוח ללכת אליו".

העיתונאי הצרפתי, ששהה במהלך ינואר ופברואר בחומס, אמר כי "רוב הסורים חושבים שמסוכן מדי להתפנות לבית חולים בשליטת המדינה אם נפצעו. פגשתי נער בן 15 שנורה ברגלו על ידי צלף. אביו סיפר לי שהוא מפחד להביא את בנו לבית החולים. אפילו שהיה סיכון שיאבד את רגלו, הנער טופל על ידי אחות בביתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת