העיתונאית מצרפת שיחזרה: כך נפצעתי בחומס

אדית בובייה שבה הערב למולדתה כשהיא סובלת משבר ברגלה. היא נפצעה מפגיעת אותו הפגז שהביא למות שני עמיתיה העיתונאים, ובדרכה להמשך הטיפול הרפואי בה גוללה את קורות הימים האחרונים שהעבירה במחיצת המורדים - כשהיא חוששת שתאלץ גם היא לשלם בחייה

העיתונאית הצרפתיה אדית בובייה כמעט שילמה בחייה על סיקור הזוועות המתחוללות בעיר הסורית חומס. הערב היא שבה למולדתה להמשך טיפול רפואי, ובדרך העניקה ריאיון לעיתון "לה פיגארו" על רגעי האימה שעברה.

בובייה שבה לצרפת יחד עם הצלם ששהה עמה בסוריה - וויליאם דניאלס. תחילה הוטסו ללבנון ושם עלו על מטוס שהביא אותם לפריז. זמן קצר קודם לכן הועברו גופותיהם של הצלם הצרפתי רמי אושליק ושל העיתונאית האמריקנית מארי קולביין - שניהם נהרגו בחומס לפני כשבועיים - לידי אנשי הצלב האדום הבינלאומי.

אושליק וקולביין נהרגו מפגיעת אותו הפגז שגרם לפציעתה של בובייה - בעת שזו זחלה בנהרה תת-תקרקעית דחוקה שחפרו כוחות המורדים לאורך שלושה קילומטרים אל מחוץ לרובע באבא עמר - שם מתחוללים בשבועות האחרונים קרבות עזים בין נאמניו של אסד לבין מתנגדיו. הכוחות הנאמנים לשלטון חשפו את דבר קיומה של המנהרה והפציצו את היציאה ממנה. בעוד ששני עמיתיה נהרגו, נותרה בובייה נטושה לבדה רתוקה לאלונקה מאולתרת כשהיא סובלת משבר ברגלה.

הרגישה את המוות מתקרב: "הניחו יד על ראשי והתפללו"

היא סיפרה כי ברגעים הראשונים אחרי ההפצצה, החלו כוחות המורדים לנוס בהמוניהם למקום מקלט. באותו הרגע חששה כי מותה הולך ומתקרב: "אחד מהם (מאנשי האופוזיציה) הניח את הקלצ'ניקוב שלו עליי. הוא הניח את ידו על הראש שלי והחל להתפלל. זה לא היה מרגיע במיוחד", היא סיפרה. "אחר כך הוא פשוט עזב. לא ידעתי מה הולך לקרות. האם היציאה חסומה? הם החיילים הסוריים הולכים להיכנס? לפני שהתעוררתי על אלונקה, אני זוכרת שניסיתי לברוח".

כשהתעוררה, הבחינה בובייה בדימום מראשה וברגלה השבורה שהייתה חבושה. היא לבשה באותה עת לגופה רק תחתונים וגרביים - ונאלצה להותיר את האלונקה מאחור. כששבה לכוחות המורדים ביקשה מהם סיגריה - מה שהתקבל בקרבם בתהדמה: "אחד מהם שאל אותי - את רוצה לסיים את חייך כאן?, אני השביתה שאם זה יהיה בעתיד הרחוק מאוד אז בוודאי, אבל לא כרגע".

בובייה שחזרה את יום עבודתה הראשון בחומס המפוגזת. "כשהפצצות הכבדות החלו המורדים אמרו ש'ככה בשאר אומר לנו בוקר טוב'". היא הרעיפה שבחים על יחסם של אנשי האופוזיציה לעיתונאים הזרים המסקרים את מאבקם: "הם סיכנו את חייהם עבורנו ופשוט עשו בשבילנו הכל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת