שיחת נשים: מה אמרה ראניה לאסמה?

בעוד שבעליהן לא מוכנים לדבר זה עם זה - נשות נשיא סוריה ומלך ירדן שוחחו בימים האחרונים בטלפון. גורם ירדני בכיר סיפר כי אסמה אסד וראניה עבדאללה דיברו על המצב בסוריה - אך אסמה דווקא התעניינה בעתיד הממלכה ההאשמית. דיווח: אסד יישאר בתפקיד רק עוד קדנציה אחת

אסמה אסד וראניה עבדאללה. שיחת נשים (רויטרס)

המנהיגים לא מדברים, אבל נשותיהם דווקא כן: אשתו של עבדאללה מלך ירדן, ראניה, התקשרה בימים האחרונים לרעייתו של נשיא סוריה, אסמה אסד, ושוחחה עמה על המצב במדינה. לדברי מקור ירדני בכיר המצוטט הבוקר בכלי תקשורת ערביים, אסד סיפרה שהמצב בסוריה יציב - ואילו הביעה דאגה מכך שירדן היא המדינה הבאה בתור ב"גל האביב הערבי".

"מצבנו מצוין ויציב, אין דבר המדאיג אותנו, השבח לאללה", סיפרה אסד למלכת ירדן - ואז, לדברי המקור הירדני, הפתיעה את ראניה בהערתה: "אבל הידיעות שאנחנו מקבלים עליכם מדאיגות אותנו, ואנחנו רוצים לדרוש בשלומכם".

בין בעליהן של השתיים שוררת מערכת יחסים עכורה עוד בטרם אירועי "האביב הערבי" בסוריה. ואולם, זו הידרדרה עוד יותר בעקבות קריאתו של המלך לנשיא סוריה להתפטר מיד מתפקידו בעקבות מרחץ הדמים במדינה בשנה החולפת. "אם הייתי במקומו, הייתי מתפטר", אמר עבדאללה בחודש נובמבר בראיון לרשת BBC. "הייתי מוודא עם התפטרותי שמי שיבוא אחריי יוכל לשנות את המצב שאנו עדים לו".

זאת ועוד, השבוע דיווח העיתון הצרפתי "לה פיגרו" כי ירדן מתכוונת להציב בשטחה ארבע סוללות טילי פטריוט על מנת להגן על שטחה מפני תקיפות אוויריות מסוריה. הטילים, על פי הדיווח, יוצבו באזור העיר אירביד, הסמוכה לגבול עם סוריה - ויספוקו לממלכה מגרמניה. 

בעיות מבית

שיחת הטלפון בין השתיים היא הוכחה נוספת להתייצבותה של אסמה אסד (36) לצד בעלה בניהול המשבר בסוריה. במערב תלו באישה הצעירה והנאה, שגדלה והתחנכה בלונדון, תקוות כי תשמיע קולות אחרים ולפחות תפגין אמפתיה עם אלפי ההרוגים במדינה.

בנאומו האחרון של אסד היא הגיעה עם ילדיה והתייצבה לצדו, שלשום היא הצביעה עמו בדמשק במשאל העם ובראשית החודש שלחה מכתב ל"טיימס" הלונדוני בו הביעה תמיכה פומבית בבשאר. "בעלי הוא נשיא סוריה ולא מייצג רק חלקים מהעם הסורי", כתבה הגברת הראשונה בסוריה והוסיפה: "אני תומכת בנשיא בתפקידו, ומקשיבה ומנחמת את קורבנות האלימות".

מאידך, גם למלכה ראניה (42) יש לא מעט בעיות מבית. בשנה החולפת הגבירו גורמים אסלאמיים שמרניים בממלכה ההאשמית את ביקורתם על "פעילותה הבזבזנית" של מלכת ירדן, לצד הביקורת המלווה אותה מהיום שנכנסה לארמון המלוכה בדבר העובדה שהיא כלל לא ירדנית, כי אם בת למשפחה פלסטינית שנולדה בכווית.

בינתיים, במישור הדיפלומטי, ממשיך בשאר אסד במאמצי ההישרדות אל מול המשך גל ההתקוממות. אחרי תוצאות משאל העם אמש, מדווח הבוקר העיתון המפרצי "א-ראי" כי אסד הבטיח לרוסיה כי יסכים להסתפק בעוד כהונה אחת בתפקיד ואז יפרוש מתפקידו.

על פי הדיווח, המבוסס על גורמים דיפלומטיים ששוחחו עם העיתון, הסכים אסד לפרוש - למרות שהתיקונים בחוקה שאושרו במשאל העם, מעניקים לנשיא הנבחר את האפשרות לכהן בתפקיד שתי קדנציות רצופות, כל אחת של שבע שנים. "זוהי מחווה של אסד לרוסיה", אמרו גורמים דיפלומטיים לעיתון. את המסר, על פי הדיווח, העביר אסד ללברוב במהלך פגישתם בראשית החודש בדמשק.

כלי התקשורת הסוריים הרשמיים פרסמו היום כי לאחר תוצאות משאל העם, פרסם הנשיא אסד צו נשיאותי המאמץ את תוצאות המשאל, המורים על אימוץ השינויים בחוקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת