משאל עם נוסח אסד: 89% תומכים

משרד הפנים הסורי פרסם אחה"צ את הנתונים הרשמיים בתום ספירת הקולות במשאל העם על התיקונים בחוקה. ע"פ התוצאות, יותר מ-89% תמכו בתיקוני החוקה, כשאחוזי ההצבעה עמדו על 57%. במשטר אסד גאים בתוצאות, אך באופוזיציה משוכנעים: זה רק עוד מהלך של אסד בניסיון להרוויח זמן

דמוקרטיה נוסח סוריה: משרד הפנים הסורי הודיע היום על תוצאות משאל העם על התיקונים בחוקה, שנערך אמש. מנתונים שפורסמו בכלי התקשורת הסוריים הרשמיים, כמעט שמונה מיליון וחצי בעלי זכות הצבעה הצביעו (57.4%) - וכמעט שבעה מיליון וחצי מהם תמכו בתיקונים (89.4%).

על פי הנתונים, 753,208 בעלי זכות הצבעה התנגדו לשינויים בחוקה. 132,920 (1.6%) אמרו כי הם נמנעים בהצבעה.

שר הפנים מוחמד א-שעאר הביע סיפוק מהתוצאות. "למרות מסע ההפחדה של קבוצות טרור חמושות נגד האזרחים בכמה אזורים וקמפיין ההסתה של אמצעי התקשורת בניסיון למנוע מהם לממש את זכותם בהצבעה - נרשמה הצלחה גדולה לתהליך הדמוקרטי, השקוף וההוגן", אמר השר.

אתמול בשעות הבוקר המוקדמות נפתחו 14,185 עמדות ההצבעה בפניהם של 14 מיליון ו-600 אלף בעלי זכות ההצבעה. בסיס התיקונים בחוקה עליהם נדרשו ההמונים להצביע - שינוי מבנה הפרלמנט והפיכתו לרב-מפלגתי, לצד היערכות לבחירות לבית הנבחרים בתוך שלושה חודשים.

"סוריה ראויה להצלחה הזאת", אמר שר הפנים. "כך ניתן יהיה להדוף את המזימה נגד סוריה. נמשיך להתקדם ברפורמות בשלל התחומים".

"החוקה תוקנה - אנחנו נטבחים"

כלי התקשורת הסוריים הרשמיים סיקרו בהרחבה מאתמול את המתרחש במרכזי ההצבעה בערים הגדולות, בשידור גל מיוחד במסגרתו התראיינו מצביעים שנכנסו או יצאו מהקלפי. גם הצבעתם של הנשיא אסד ורעייתו אסמה בדמשק, סוקרה בהרחבה.

אך באופוזיציה כינו את המהלך ניסיון נוסף של הנשיא אסד להרוויח זמן ולשרוד בשלטון. "החוקה תוקנה לפי טעמו של אסד, ובינתיים אנחנו נטבחים", אמר אתמול אחד מתושבי חומס. "מאות נהרגים, ואתה (אסד) מבקש מאיתנו רפורמות? אף אחד לא הולך להצביע".

פרשנים בכירים בעולם הערבי העריכו בסוף השבוע, כי המשטר העלאווי יבקש למנף את ה"הישג" למצג-שווא בפני הקהילה הבינלאומית, לפיו המשך הסבלנות והקרדיט למשטר מצד מדינות העולם, יסייעו להשגת שקט ויציבות במדינה.