צפו: עימות מילולי חריף בשידור חי על התמיכה באסד

הפגנות התמיכה בבשאר אסד שנערכו במגזר הערבי בישראל עוררו לא מעט תמיהות, גם בקרב הציבור עצמו. ניסיון לערוך ויכוח פומבי בין מי שמצדד בנשיא הסורי לבין אחד ממתנגדיו הסתיים בחילופי האשמות קשים והטחת האשמות: "אתם כלבים שנבחתם בחצר של אסד!" ו"משת"פ!"

לא מעט תמיהות וביקורת עוררו הפגנות התמיכה שנערכו במקומות שונים במגזר הערבי בבשאר אסד ובשלטונו, והערב - בניסיון להבין את מהות הוויכוח הפנימי בסוגיה שהתעורר במגזר הערבי - ערך עודד בן-עמי בתכנית "שש" עימות בין ח"כ לשעבר מוחמד חסן כנעאן (רע"מ-תע"ל) שהביע הזדהות עם אסד, לבין נדים ספאדי מהכפר מסעדה שברמת הגולן - מתנגד עז לשלטון בדמשק ולמעשים המיוחסים לו.

העימות בין השניים גלש עד מהרה לחילופי האשמות קשים ובוטים, זמן קצר לפני סגירת הקלפיות בסוריה בהצבעה השנויה במחלוקת שנערכה שם על החוקה החדשה - מה שלטענת אסד, יביא את הדמוקרטיה ואת השקט לארצו.

כנעאן, תושב טמרה, הסביר שתמיכתו באסד אינה גילוי לתופעה נדירה: "מיליונים כמוני חושבים אותו הדבר. אתם, ארצות הברית ושאר העולם יודעים שמי שמבצע את רוב הטבח בסוריה הם ארגוני טרור שמופעלים על ידי גורמים חיצוניים ונכנסים לשם דרך טורקיה ולבנון".

על העמדה שהוא נוקט, לנוכח מרחץ הדמים האלים שם, ביקש כנעאן להבהיר: "אני בהחלט לא רוצה שהאזרחים ימשיכו להיטבח. המשטר בסוריה והנשיא אסד שעומד בראשו אמר שהוא בעד דו-שיח עם האופוזיציה. זה לגיטימי שתהיה אופוזיציה שתבקש רפורמה ודמוקרטיה. אני בעד זה ותומך בחופש ביטוי וריבוי מפלגות. זה מה שהולך להתרחש בסוריה".

"ח"כ לשעבר מהלל רוצח בן רוצח"

עם זאת, הטיח ספאדי האשמות במדינות ערב הקוראות להתערבות מעשית במתרחש בסוריה ואמר: "כנראה שהנסיך בקטאר לא מעוניין ברפורמה ובדמוקרטיה וגם הסעודים לא. הם רוצים להדיח את הנשיא אסד. זה כל מה שאכפת להם".

עמיתו, נדים ספאדי, פנה להגיב על הדברים - ובין השניים התפתח עימות מילולי חריף. "עצוב לשמוע חבר כנסת לשעבר מהלל ומשבח רוצח בן רוצח. זו בושה וחרפה. בלתי נסבל שאדם מגן על מי שטובח בעם שלו ויושב פה, במדינה דמוקרטית, כשהוא נהנה מכל הפריביליגיות וחופש הביטוי".

ספאדי המשיך בהאשמותיו ואמר כי "במקום לקרוא למדינות העולם ולעם הערבי לבוא לעזור לעם המסכן הזה שטובחים בו, הוא וחברי כנסת אחרים כמו מוחמד ברכה (חד"ש) תומכים באסד. מה קרה לכם? למה אתם שונאים את העם הזה? לא מגיע לו".

ח"כ לשעבר כנעאן השיב באומרו: "אני הייתי בסוריה ואנחנו תומכים בעם הסורי", אלא שאת דבריו קטע עמיתו שפנה אליו במילים קשות ואמר: "אתם כלבים שנבחתם בחצר של אסד! כלבים! אל תטיף מוסר לאף אחד! תתבייש לך! לך לחומס ולחלב".

כנעאן לא נשאר חייב והשיב לספאדי: "אתה משת"פ, איך משתף פעולה שכמותך עוד מדבר? מעולם לא היית שם, אתה לא מכיר את סוריה. אני תומך במה שהעם הסורי יחליט. היום מצביעים שם על רפורמה ועל חוקה חדשה. אנו נראה מה התוצאות והאם העם הסורי תומך במשטר שלו או לא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת