"משאל העם" של האופוזיציה: נעליים וכרזות נאצה נגד אסד. צפו

באופוזיציה קראו משעות הבוקר שלא לצאת למרכזי ההצבעה ולתמוך בתיקונים בחוקה שהציע המשטר העלאווי. בצהריים התפרסמו סרטונים המביעים את הגיחוך של אזרחי סוריה על ה"מהלך הדמוקרטי": מצביעים ב"קלפי" שהוא פח זבל, ומשליכים בו נעליים וכרזות נאצה נגד הנשיא אסד. בארמון בדמשק חוגגים: "זוהי דמוקרטיה"

מצביעים הבוקר בסוריה (סוכנות הידיעות הסורית)

"חגיגה דמוקרטית?" - תלוי את מי שואלים: בעוד שבארמון הנשיאות בדמשק מתגאים בהיענות הנרחבת להצבעה במשאל העם על התיקונים בחוקה, באופוזיציה הסורית מוחים וקוראים לתושבים שלא להגיע למרכזי ההצבעה הפרוסים ברחבי המדינה.

משעות הבוקר המוקדמות נפתחו 14,185 עמדות ההצבעה בפניהם של 14 מיליון ו-600 אלף בעלי זכות ההצבעה. בסיס התיקונים בחוקה עליהם נדרשו ההמונים להצביע - שינוי מבנה הפרלמנט והפיכתו לרב-מפלגתי, לצד היערכות לבחירות לבית הנבחרים בתוך שלושה חודשים.

כלי התקשורת הסוריים הרשמיים מסקרים בהרחבה את המתרחש במרכזי ההצבעה בערים הגדולות, בשידור גל מיוחד במסגרתו מתראיינים מצביעים שזה עתה נכנסו או יצאו מהקלפי. שר הפנים הסורי אמר בצהריים כי "נרשמת היענות גבוהה במרכזי ההצבעה, והתהליך מתנהל כשורה".

אך באופוזיציה כינו את המהלך ניסיון נוסף של הנשיא אסד להרוויח זמן ולשרוד בשלטון. "החוקה תוקנה לפי טעמו של אסד, ובינתיים אנחנו נטבחים", אמר הבוקר אחד מתושבי חומס. "מאות נהרגים, ואתה (אסד) מבקש מאיתנו רפורמות? אף אחד לא הולך להצביע".

פרשנים בכירים בעולם הערבי העריכו בסוף השבוע, כי המשטר העלאווי יבקש למנף את ה"הישג" למצג-שווא בפני הקהילה הבינלאומית, לפיו המשך הסבלנות והקרדיט למשטר מצד מדינות העולם, יסייעו להשגת שקט ויציבות במדינה.

"לא רוצים סולידריות, רוצים בהפלת המשטר"

סרטון שהופץ בשעות הצהריים בדפי הרשת החברתית המזוהים עם המחאה, מגולל את "סיפור ההצבעה" בעיני המצביעים. בסרטון נראית קבוצת גברים תושבי שכונת באבא עמר בחומס, עומדים בשורה באחד המבנים בעיר הנצורה, וממתינים "לממש" את זכות הצבעתם. בזה אחר זה, הם משליכים פתקים לשתי תיבות: האחת - פח זבל שעליו נכתב "תיבת ההצבעה במשאל העם" - בעוד שעל התיבה השנייה נכתב "החוקה של העם".

"מצביעים" בחומס, היום

"זה מה שנותר משכונת באבא עמר", אומר הצלם, ומורה ל"בוחרים" לממש את זכותם. בזה אחר זה, הם פוסעים ומשליכים לפח הזבל תמונות של הנשיא אסד עליהן מתנוסס הכיתוב "רב מרצחים בין רב מרצחים", כפכפים ופתקים עליהם נכתב "חוקת אסד", "חוקת אסד הרוצח", ו"חוקת השביחה (הבריונים לובשי האזרחי של המשטר)" - ולתיבת ההצבעה על החוקה פתקים ועליהם נכתב "חירות" ו"צדק".

הירי נמשך בסוריה, הבוקר

סרטון אחר ממחיש את המצב הקשה בו שרויה חומס, גם בבוקר ההצבעה: העשן עודו מיתמר בשמי העיר, יותר משלושה שבועות לאחר פרוץ המבצע הצבאי בה, וקולות הירי והפיצוצים עדיין מהדהדים. "העולם צופה בבאבא עמר נחרבת, ולא אומר מילה", אומר צלם הסרטון שהופץ ברשת. "איננו רוצים סולידריות - אנחנו רוצים בהפלת המשטר". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת