משאל עם על החוקה בסוריה: "אסד מרוויח זמן"

גם בסוף השבוע האחרון מנו יותר מ-200 הרוגים ברחובות סוריה, אך משטר אסד בשלו: הבוקר יצביעו יותר מ-14 מיליון סורים במשאל עם על התיקונים בחוקה, ובבסיסם שינוי מבנה הפרלמנט והפיכתו לרב-מפלגתי, לצד בחירות לבית הנבחרים בתוך 3 חודשים. באופוזיציה קוראים להחרים את הבחירות, אך אסד גאה: סבלנות מאפשרת רפורמות

אסד מרוויח זמן? סוריה הולכת היום למשאל עם על תיקוני החוקה שהוכנסו כתוצאה מגל ההתקוממות הנמשך זה שנה במדינה. בבסיס התיקונים - שינוי מבנה הפרלמנט והפיכתו לרב-מפלגתי, לצד היערכות לבחירות לבית הנבחרים בתוך שלושה חודשים.

עם זאת, גורמי האופוזיציה במדינה ובגלות קוראים להחרים את ההצבעה במשאל העם, שגם כך לא ברור מה תהיה מידת ההיענות להצבעה בו. זאת, בטענה כי מרחץ הדמים נמשך במדינה, וכי התיקונים בחוקה לא נעשו על בסיס דיאלוג רחב ואמיתי עם גורמי האופוזיציה. מה גם, שבאופוזיציה רוצים בהסתלקותו של אסד מהשלטון - ולא בעוד תיקונים ורפורמות בצורות כאלה או אחרות. "זוהי מרמה, פרסה", אמרו בסוף השבוע גורמי אופוזיציה.

"החוקה תוקנה לפי טעמו של אסד, ובינתיים אנחנו נטבחים", אמר אחד מתושבי חומס בסוף השבוע. "מאות נהרגים, ואתה (אסד) מבקש מאיתנו רפורמות? אף אחד לא הולך להצביע".

בעוד שבמשטר הסורי מתגאים בהבאת התיקונים בחוקה להצבעה ומציינים זאת כרפורמות משמעותיות שהובטחו, באופוזיציה כינו את המהלך ניסיון נוסף של הנשיא אסד להרוויח זמן ולשרוד בשלטון. פרשנים בכירים בעולם הערבי העריכו בסוף השבוע, כי המשטר העלאווי יבקש למנף את ה"הישג" למצג-שווא בפני הקהילה הבינלאומית, לפיו המשך הסבלנות והקרדיט למשטר מצד מדינות העולם, יסייעו להשגת שקט ויציבות במדינה.

כך או כך, 14,185 עמדות הצבעה במשאל העם נפתחו היום ברחבי המדינה, בהן יוכלו להצביע 14 מיליון ו-600 אלף בעלי זכות הצבעה. בתקשורת הסורית הרשמית עסקו לכל אורך סוף השבוע במשמעות המסמך, והדגישו כי כעת יורחבו זכויות האופוזיציה.

בינתיים, בשטח, אין כל שינוי. סוף שבוע נוסף של מרחץ דמים הסתיים, כשבעיר חומס נהרגו יותר מ-200 בני אדם מאש כוחות הביטחון של אסד. נציגי הצלב האדום מדווחים כי המגעים עם המשטר במטרה לפנות את הפצועים מהעיר ולהעניק סיוע הומניטרי נמשכים.

"ארה"ב תפיל את משטר אסד מהאוויר"

בסוף השבוע דיווח היומון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" כי בפנטגון נשקלת האפשרות להפעיל כוחות צבא כדי לעצור את מרחץ הדמים שמבצעים נאמניו של בשאר אסד באזרחים.

אש בעיר חומס. ארכיון (AP)

לפי אותו גורם, התרחיש שנבדק בוושינגטון דומה לזה שנקטו כוחות נאט"ו בקוסובו ב-1998 - והוא עשוי להיות מיושם אם במועצת הביטחון לא תתקבל החלטה שתביא לקץ משטרו של אסד - כפי שהתרחש גם בימי המלחמה ביוגוסלביה לשעבר.

פרסום מתווה התכנית בא בהמשך לאיום המפורש שהשמיע אמש נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בערב שישי כי "ייעשה שימוש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי למנוע את מעשי הטבח (בסוריה)".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת