דיווח: "גולים סורים מחמשים את המורדים"

גורם אופוזיציה סורי אמר לסוכנות הידיעות "רויטר"ס כי המערב אמנם לא מסייע בהעברת נשק באופן רשמי ל"צבא סוריה החופשית", אך לא מונע מגולים סורים לרכוש אמצעי לחימה ולהעבירם לסוריה דרך הגבול. האופוזיציה מבקשת ממנהיגי "כינוס ידידי סוריה" המתכנסים בתוניסיה לסייע בחימוש המורדים

גולים סורים ממדינות ברחבי העולם רוכשים נשק קל, אמצעי תקשורת ואמצעים לראיית לילה עבור המורדים הנלחמים בנשיא באשר אסד, כל זאת בידיעה של מדינות המערב, כך טוען גורם אופוזיציה סורי.

בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס", סיפר הגורם שנשאר בעילום שם, כי מדינות המערב מעלימות עין במתכוון מהעברת נשק לידי המורדים הנאבקים בצבא סוריה ברחובות הערים. "גולים סורים מבקשים לחמש את 'צבא סוריה החופשית'", סיפר הגורם. על פי הדיווח, המסייעים למורדים מעלים הילוך ומנסים להבריח אמצעי לחימה משמעותיים יותר - כגון טילים נגד מטוסים ונגד טנקים.

המקור הסורי הוסיף ואמר כי אף מדינה לא החליטה באופן רשמי לאפשר העברת נשק למורדים, אך אין מניעה מצד גולים סורים לרכוש נשק ולהעבירו לידי המורדים. "אנחנו מכניסים לסוריה נשק הגנתי והתקפי כאחד, אין בעיה להשיג כל דבר דרך הגבולות", אמר המקור.

הכנס בתוניסיה: האופוזיציה מבקשת חימוש, תומכי אסד מפגינים

בתוך כך, פנו גורמי אופוזיציה סורים למנהיגים הנפגשים בתוניסיה ב"כינוס ידידי סוריה", במטרה שיעזרו להם להתחמש. האופוזיציה הסורית מבקשת מנציגי הליגה הערבית לסייע להם באמצעות שליחת אמצעי לחימה וייעוץ צבאי על מנת שיוכלו להגן על עצמם. בהודעת הסיכום של הכינוס נקראה סוריה להפסקה מיידית של מעגל האלימות במדינה, והמשטר נדרש לקיים בחירות חופשיות ושקופות.

רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי מאות תוניסאים מתומכי הנשיא הסורי בשאר אסד, ניסו לפרוץ בכוח למלון בו מתקיים הכינוס. המפגינים שהגיעו באוטובוסים נשאו שלטים התומכים באסד ונעצרו על ידי כוחות הביטחון התוניסאיים.

בשטח, נמשך הדיכוי האלים של המחאה בסוריה. האופוזיציה הסורית דיווחה היום כי לפחות 28 בני אדם נהרגו במהלך העימותים היום.

בתוך כך, נראה כי בחמאס כבר לא מתביישים להסתיר את המשבר עם המשטר הסורי - ונעמדים בפומבי לצד המחאה במדינה. ראש ממשלת חמאס ברצועת עזה, אסמאעיל הנייה, בירך את "העם הסורי הגיבור שואף לחופש ודמוקרטיה".

במהלך נאום שנשא באוניברסיטת "אל-אזהאר", הוסיף הנייה: "אני מברך את כל עמי האביב הערבי, וגם את העם הסורי". הנייה הרגיש נבוך, כשאחד הדוברים בדרשה קרא "לא אירן ולא חיזבאללה" - שתי בנות בריתה של חמאס בעזה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת