אסד: "קפטן לא עוזב את הספינה בסערה"

נשיא סוריה טען כי המשבר בארצו והקרב מול ארגון דאע"ש "יהיה ארוך וקשה". המנהיג שב והדגיש כי אין לו כוונה לפנות את כסאו והוסיף: "המתקפות האמריקניות לא באמת משפיעות על הלחימה מול דאע"ש"

אסד עדיין מאמין שהוא הפתרון ולא הבעיה (AP)

האריה הסורי לא מתפטר: הנשיא הסורי בשאר אסד הכחיש את הדיווחים על עזיבתו את התפקיד, בצל הקרבות נגד ארגון דאע"ש. אסד הדגיש כי "במידה וצריך לנטוש, אהיה האחרון שיעשה זאת" והאשים את ארצות הברית בהקמת ארגון הטרור דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשנשאל בריאיון לירחון הצרפתי Match, שהתפרסם היום (חמישי) האם יכול להיות שפרישתו תביא לסיומה של הלחימה, אסד ענה כי "המדינה היא כמו ספינה, הקפטן לא בורח בזמן סערה, הוא לא עוזב את גשר הפיקוד". המנהיג הסורי, שסירב לפנות את כסאו למרות המחאות ולחימת המורדים נגדו, אמר כי ארגוני הטרור שמשתוללים במדינה לא מצליחים לזכות באהדת הציבור.

לדבריו, הציבור מעדיף לראות את משטרו של אסד חוזר להשליט סדר במדינה שנשאבה למלחמת אזרחים שהחלה במרץ 2011. למרות הגינוי לארגוני הטרור בסוריה, אסד טען כי התקיפות של ארצות הברית "לא חוקיות". הנשיא הדגיש כי המתקפות של הקואליציה "לא באמת משפיעות על הלחימה" נגד ארגון המדינה האסלאמית ואנשי ג'יהאד שלוחמים נגד כוחותיו.

"מי יצר את דאע"ש? ארה"ב או סוריה?"

אסד פסל את הטענות לפיהן הוא אפשר לארגון דאע"ש לפרוח במדינה, כדי שיילחם נגד ארגוני מתנגדים אחרים. לדעתו דווקא הממשל האמריקני הוא זה שפיתח את ארגון דאע"ש: "במציאות, הארגון נוצר בעירק ב-2006, ארה"ב היא זו שכבשה את עירק ולא סוריה, אז מי יצר את דאע"ש? ארה"ב או סוריה?"

לדבריו, "במקומות שבהם אין כוחות של הממשל, הטרוריסטים מנצלים את ההזדמנות לעבור את הגבולות ולהצית את האזורים. לא מדובר כאן במלחמות בין צבאות, כשצבא כובש טריטוריה - זה סוג אחר של מלחמה, מלחמה נגד ארגוני טרור שמציתה כפרים וערים - זו תהיה מלחמה ארוכה וקשה".

אסד טען כי הנתונים שמפרסם האו"ם לגבי קורבנות הלחימה - כמעט 200,000 הרוגים בשלוש שנות לחימה - הם נתונים מוגזמים. לגבי סוגיית הנשק הכימי, אסד אמר שיש לו נשק מתוחכם יותר ואין לו צורך להשתמש בנשק הכימי כדי ללחום בטרוריסטים.