חומס: "חוששים מהצלפים - חופרים מנהרות כמו ברפיח"

המשבר ההומניטרי בעיר חומס הנצורה מגיע לשפל: עדויות חדשות מהעיר חושפות את הדרך בה התושבים מנסים להשיג מזון ותרופות. הם חופרים מנהרות בין הבתים ומחטטים בזבל. אחרי התקיפות - הם קוברים את קרוביהם בחצרות הבתים. "אנחנו מנותקים מסוריה והעולם", מספר תושב העיר. ומתקפת הצבא נמשכת גם הבוקר

מחאה בעיר חומס הנצורה (רויטרס)

בחומס הנצורה מזה יותר משבועיים, הופך המצב בעיר למשבר הומניטרי של ממש. הזבל נערם ברחובות ואלפים לא אוכלים במשך ימים בגלל המצור המוטל על העיר על ידי כוחות אסד. האזרחים מספרים על תנאי מחייה קשים, בצל המשך המבצע הצבאי המתנהל בה - מן הקרקע ומן האוויר.

עדויות חדשות, המתווספות לעדויות הקשות שכבר נשמעו, חושפות היבט נוסף של הקשיים עמם ניצבים תושבי העיר. "איננו יכולים לצאת לרחוב בגלל הצלפים הניצבים על הגגות", מספר לרשת הטלוויזיה "פראנס 24" צעיר תושב העיר בשם הבדוי אבו ראמי (25). "בשל כך, אנחנו ממוטטים קירות בתוך מבני המגורים וחופרים מנהרות מבלי לצאת החוצה. בעיקר אנחנו מחפשים אחר לחם ותרופות. אנחנו רעבים, קר לנו ואנחנו נאלצים לחטט בזבל בחיפוש אחר אוכל. מרבית החנויות בעיר נהרסו". 

 

תקיפה בעיר חומס, הבוקר

המצב בעיר אינו מאפשר אפילו להשתתף בהלוויות ההרוגים. "אנחנו קוברים את קרובינו בחצרות הבתים, בגנים העירוניים ובחניונים ציבוריים", מוסיף אבו ראמי. "אם ההפצצות יימשכו כך גם בימים הבאים, ניאלץ לקבור את ההרוגים בקברי אחים".

בשטח, הצבא פועל על מנת לבודד שכונות שלמות ולמנוע כל אפשרות לפעילי האופוזיציה ליצור קשר. "אנחנו מוקפים בחיילים. אין חשמל, אין אינטרנט, אין טלפונים סלולריים", מוסיף אבו ראמי. "חומס כמעט מנותקת לחלוטין מיתר ערי סוריה ומהעולם". 

 

תזכורת: התיעוד הקשה מחומס, לפני שבועיים

וגם כאן, מוצרים את האסוציאציה לסוגיה הפלסטינית. "בין בתי המגורים חפרנו מנהרות כמו ברפיח", מספר תושב שכונת כארם א-זייתון. "אנחנו קוראים לה 'מנהרת-רפיח' והיא מסייעת לנו לא להיות חשופים לירי הצלפים. זה כמו בפלסטין כאן, ואפילו גרוע - כי מי שיורה ומי שנפגע זה הם בני אותו העם". 

 

משפחה עוזבת את ביתה בגלל התקיפה בעיר אדלב

העדויות הללו מצטרפות לעדויות נוספות מהימים האחרונים, בגין פשעים חמורים המנוגדים לחוק הבינלאומי, המבצע המשטר הסורי בבני עמו. שלשום העיד קצין בכיר לשעבר בצבא סוריה, שערק לכוחות האופוזיציה, כי הצבא עושה שימוש בנשק כימי כנגד אוכלוסייה אזרחית בחומס, במטרה להקל את כניסת הצבא לאזור.

לדברי עדי ראייה, צבא סוריה משתמש בתושביה גם כ"מגן אנושי" ומציב אותם על טנקים בניסיון למנוע פעולות חמושות של כוחות האופוזיציה נגד משורייני הצבא הפועלים בעיר. מאז שעות הבוקר נהרגו לפחות חמישה בני אדם בהמשך המהומות בחומס, ואמש דיווחה האופוזיציה הסורית על 43 הרוגים.

כלי התקשורת הסוריים הממלכתיים דיווחו הבוקר כי משאל עם צפוי להתקיים על התיקונים בחוקה ב-26 בפברואר. זאת, בהוראת צו נשיאותי שפרסם הנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת