מגיש הטלוויזיה שערק נגד אסד: "רוצח ורמאי"

לא רק אנשי צבא, גם האנשים המסקרים את המתרחש מלב המחאה ברחובות סוריה יוצאים נגד המשטר. חודשיים אחרי שהתפטר וברח מהמדינה, מסביר האני אל-מלאד'י, מאנשי התקשורת הבכירים בסוריה שהגיש את מהדורת החדשות המרכזית ואת מהדורת הכלכלה, מדוע ערק. "התקשורת הרשמית שותפה לקטל", הוא אומר וצופה את נפילתו של המשטר בקרוב

האני אל-מלאד'י. מתקפה על אסד (חדשות 2)

כך פועלת מכונת התעמולה, לצד מכונת ההרג של אסד: מגיש הטלוויזיה הבכיר בטלוויזיה הסורית, האני אל-מלאד'י, שהתפטר מתפקידו לפני כחודשיים במחאה על המשך הדיכוי האלים של משטר אסד את ההתקוממות בסוריה, מסביר היום כיצד מגויסים כלי התקשורת הסוריים למאבק במחאה ונוטלים חלק פעיל בדיכוי שלה.

"התקשורת הרשמית שותפה לקטל", הוא אומר לאתר האינטרנט של רשת "אל-ערבייה", בראיון ראשון מאז התפטר מתפקידו. "זה מה שגרם לי לערוק ולנסוע מחוץ למדינה. סירבתי לרמות את תושבי סוריה ולפגוע בכבוד החללים שנפלו".

מנהיג אל-קעידה: "לסלק את אסד הקצב"

אל-מלאד'י היה אחד המגישים הבכירים במהדורה הכלכלית של הטלוויזיה הסורית הממלכתית בלווין. נטישתו את משרדי התחנה בדצמבר 2011 הכתה גלים בעולם התקשורת הערבי, כשלא התבייש להכריז כי החליט להתפטר "בגלל אלימות המשטר והשקרים בכלי התקשורת שלו". זאת ועוד, הוא נמנה עם צוות אנשי התקשורת המצומצם במדינה, שהיה מקורב מאוד לנשיא אסד ולראש הממשלה לשעבר, מוחמד נאג'י אל-עוטרי. בעברו הגיש גם את מהדורת החדשות המרכזית, מבזקי חדשות ועשרות טקסים ואירועים בהשתתפות בכירי המשטר.

היום, הוא סוגר חשבון עם המשטר ממקום מחבואו מחוץ לסוריה. "התקשורת בסוריה טעתה קשות, משום היא ממלאת את תפקיד 'התקשורת של גופי הביטחון - במקום לייצג את העם הסורי", הוא אומר. "הרוב המכריע של עובדי כלי התקשורת מעדיפים לשתוק מחשש לא מובן לעתידם הלא נודע, ולמשרתם".

"לא ייתכן שבטלוויזיה יתארחו בשנה אחת 1,000 פרשנים, אנשי רוח, אמנים ועיתונאים - בעוד שלא מארחים ולו אורח אחד מן האופוזיציה שיעז למתוח ביקורת על כוחות הביטחון או המשטר", מוסיף אל-מלאד'י. "כלי התקשורת הסוריים מדברים על 'מזימות זרות' ו'הסכנה הסלפית' - אך לא מדברים על הבעיות מבית".

"צופה את נפילת המשטר בקרוב"

"במהדורות החדשות ובתכניות שלנו כונו כל אנשי האופוזיציה מהימים הראשונים כ'טרוריסטים', ללא יוצא מן הכלל", הוא המשיך במתקפה. "אני המום מהאופן בו ראשי המשטר טיפלו בטרגדיה בדרעא. במקום להעמיד לדין את האחראים לה ולהתנצל בפני תושבי המקום, הם החליטו להטיל עונש קולקטיבי ולחזור על אותו מעשה גם בבניאס וביתר ערי סוריה".

"אני צופה את נפילתו של המשטר בקרוב", הוסיף מגיש הטלוויזיה הבכיר והסביר כי הפגיעה המשמעותית בכלכלה הסורית, בין היתר גם בתחום התיירות.

מדובר בעדות נוספת של איש בכיר המכיר היטב את הנעשה במסדרונות השלטון בסוריה, ואשר ערק מהמדינה וצופה את קריסת המשטר בקרוב. בשבוע שעבר אמר הגנרל מוסטפה א-שייח', בכיר הקצינים הסורים שערקו מהצבא, כי הוא צופה שהמשטר הסורי ייפול עוד בחודש פברואר. רבים ערקו, והחיילים שנותרו מיואשים", אמר בראיון ל"דיילי טלגרף".

10 הרוגים הבוקר בחומס; יוזמה סעודית על השולחן

אך בשטח, נראה כי המצב אינו משתנה. כוחות אסד ממשיכים גם הבוקר לפעול בעיר חומס. לפחות 10 בני אדם נהרגו הבוקר במהלך חילופי אש בשכונת באבא עמר בעיר. על פי דיווחי כלי תקשורת ערביים, לפחות 600 מתושבי העיר נהרגו במהלך הפעילות של כוחות צבא סוריה.

היום צפויים שרי החוץ של הליגה הערבית להתכנס בקהיר, על מנת לדון ביוזמה חלופית לפתרון המשבר בסוריה, לאחר שהיוזמה הקודמת סוכלה בהצבעה במועצת הביטחון, בווטו שהטילו רוסיה וסין. על פי דיווחים בסוף השבוע, מגבשת סעודיה מתווה חדש של יוזמה הקוראת לאסד לפנות את כסאו - ואשר תועבר גם לידי מדינות המערב במועצת הביטחון.

סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, כינס היום תדרוך עיתונאים בדמשק והתייחס להתפתחויות האחרונות במדינה. "סוריה תישאר עומדת איתנה בדרך הרפורמה", אמר מקדאד וקרא לגורמי האופוזיציה לשוב לשולחן הדיאלוג הלאומי. "מי שעומד מאחורי שליחת החוליות החמושות לשטחי סוריה מעוניין לפגוע בסוריה. הדבר משרת את האינטרס של ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת