צפו: כך כוחותיו של אסד עוצרים ומתעללים בילדים

במסגרת דיכוי המהומות בסוריה, כל מי שמסתובב ברחוב הופך מטרה. קטעי וידאו שעלו לרשת בימים האחרונים מתעדים מעצרים והתעללות בילדים ובני נוער סורים במספר ערים. סרטון אחר מתעד עשרות ילדים במקלט - בזמן שעירם מופגזת. דוח אונסק"ו: 400 ילדים נהרגו מאז פרוץ העימותים

עוצרים נער סורי, השבוע (חדשות 2)

לא פוסח על הילדים: בדיכוי האלים של המחאה ברחובות סוריה, אין איפה ואיפה. כל מי שמסתובב ברחובות הערים הנצורות מצטייר כחשוד, כל דמות הופכת למטרה. גם הילדים ובני הנוער - שהופכים לקורבנות מעשי האלימות האכזריים.

מספר קטעי וידאו שפורסמו ברשת בימים האחרונים מתעדים את המציאות הקשה, שאינה פוסחת גם על הילדים ובני הנוער הסורים. באחד הקטעים, שצולם אמש בעיר דומא, מתועד מעצר של אחד מבני הנוער המקומיים על ידי אנשי צבא שפועלים בעיר, ומתחקרים אותו ב"משפט שדה". הוא מנסה להתגונן ולהסביר - אך החייל לא נותן לו אפשרות, מנער אותו ומכה אותו.

מכים נער בדומא, השבוע

סרטון אחר שעלה לרשת מתעד גם כן מעצר של נער סורי באחד מפרברי דמשק. הנער, שנעצר יחד עם חברו, מובל על ידי אחד מאנשי ה"שביחה", "רוחות הרפאים" של אסד - אותם בריונים לובשי שחורים, הנאשמים בדיכוי האלים של המחאה. הנער מתועד כמי ששואל את איש המשטר מדוע הוא נעצר, אך מובל לחקירה של איש נוסף. 

עוצרים נערים בדמשק, השבוע

ובחומס, בה נהרגו כ-500 בני אדם בשבוע החולף, תיעד סרטון וידאו שהועלה אתמול לרשת עשרות ילדים מסתתרים ממטרי האש של כוחות הצבא על העיר המכותרת. הסרטון מתעד את הפניקה בה מצויים הילדים, שאינם מפסיקים בשאלות את המבוגרים הנמצאים לצדם. "אלו הם הטנקים", מנסה אחת הנשים המבוגרות במקום להסביר לילדים.

"מהמקלט הזה אנו פונים לעזרת מדינות העולם ולמדינות ערב בפרט", נשמע הצלם אומר לנוכחים במקלט. "עמדו לצד העם שלנו, שקורא לעזרתכן כבר יותר מ-10 חודשים - אך לצערנו אינכן שומעות ואינכן מראות מה הייתן עושות אם הילדים האלה היו הילדים שלכן".

בדוח אונסק"ו שפורסם אמש נטען כי יותר מ-400 ילדים ובני נוער נהרגו ברחובות סוריה מאז פרוץ אירועי המהפכה במדינה. לפחות 400 נוספים נעצרו על ידי כוחות הביטחון, רובם עדיין במעצר. "קיימות עדויות על עינויים ומעשים מגונים המבוצעים בהם", נטען בדוח - המבוסס על נתונים שסיפק ארגון זכויות האדם הסורי.

"אני הוא המלך אסד הראשון": מסבירים את המהפכה לילדים

בשבועות האחרונים מזהים באופוזיציה הסורית את החשיבות שבהכשרת לבבותיהם של הילדים ובני הנוער הסוריים, כחלק בלתי נפרד מהצלחה במערכה. גיוסם למלחמת התעמולה הפך למטרה בה מושקעים מאמצים רבים.

הילדים בחומס במקלט, השבוע

מהלך זה מבוסס על מספר הנחות, הראשונה שבהן הוא האפקט התעמולתי. "מוטיב הילד" הוא אלמנט מוכר במלחמות התעמולה שהתנהלו בשנים האחרונות באזור - רובן גם נגדנו. את תמונות "הילדים הלוחמים" כולנו זוכרים גם במערכות מול ישראל, אך מה שזוכר יותר העולם, ועובד גם במקרה המבחן הסורי, הוא תמונות הילדים המתים. ולא פחות מכך - תמונות הילדים "המבקשים להשתחרר מעול המשטר", כשהם חמושים במקלות וברובי צעצוע, אף שחלקם אינם מבינים כלל בשביל מה מצלמים אותם.

אירועי "האביב הערבי" הוכיחו לנו פעם נוספת כי העתיד שייך לצעירים. הם שיצאו לרחובות בקריאה לשינוי. ובהם טמון הפוטנציאל להשגת השינוי. גיוסם למערכה הוא בגדר חובה. גם אסד, שהתרברב בדיוק לפני שנה בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" בהביטו לעבר הנעשה בקהיר, וטען "אצלי זה לא יקרה", מביט היום בכמיהה לשכבה הצעירה בסוריה ומשבח אותה בנאומיו, בידיעה כי היא אחת המפתחות להישרדות משטרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת