אירופה מטילה סנקציות חריפות על סוריה

בעוד שר החוץ הרוסי מנסה ליישב את המשבר בסוריה, המערב מגביר את הלחץ. האיחוד האירופי מתכוון להטיל בתוך שבועות סנקציות כלכליות חריפות, שמעודן לא נראו, על המשטר הסורי: כל נכסי הבנק המרכזי יוקפאו וייאסר המסחר עמה. לברוב לאסד: אתה אחראי למצב ברוסיה

הקהילה הבינלאומית ממשיכה בניסיונותיה להביא להכרעה בסוריה. בעוד ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ממשיך את פגישתו עם הנשיא אסד, הודיע בצהריים האיחוד האירופי כי 27 מדינות האיחוד פועלות על מנת לגבש חבילת הסנקציות הכלכליות החמורות אי פעם על דמשק.

במסגרת הסנקציות, יוקפאו כל נכסי הבנק המרכזי הסורי, וכך גם דרכי המסחר הסוריות עם מדינות העולם. בהודעה מטעם האיחוד האירופי, שיצאה בצהריים מבריסל, נמסר עוד כי הסנקציות יכללו איסור על ייבוא וייצוא גם על אוצרות הטבע של סוריה - זהב ומתכות נוספות. "סבב נוסף של סנקציות עומד על הפרק", אמר גורם דיפלומטי בכיר באיחוד האירופי. לדבריו, צרפת וגרמניה כבר תומכות בהצעה.

כמו כן, שוקל האיחוד האירופי לאסור את טיסות הסחר אל ומסוריה, במסגרת חבילת הסנקציות. "הן ככל הנראה תאושרנה ב-27 בפברואר", אמר הדיפלומט האירופי. "שרי החוץ של האיחוד האירופי יתכנסו בבריסל, אך ייתכן שנאשר זאת עוד קודם לכן".

לברוב לאסד: אתה אחראי כמו כל מנהיג

בינתיים, בדמשק, נמשכת פגישתם של הנשיא אסד ושר החוץ הרוסי לברוב. כלי התקשורת הסוריים העבירו בשידור חי את הגעת הפמלייה הרוסית לדמשק, ודיווחו כי יותר ממיליון בני אדם יצאו לרחובות עם בלונים בצורת דגלי רוסיה על מנת לקבל את פניו של השר הרוסי. 

בסוריה בחרו לראות בפגישה כסממן תמיכה במשטר העלאווי, אך בעולם מקווים שיועבר בה גם מסר של לחץ כי הקרמלין לא יעמוד עוד זמן רב לצדו של המשטר בסוריה. "כל מנהיג של כל מדינה חייב להיות מודע לאחריות שלו", אמר לברוב במהלך הפגישה, "אסד מודע לאחריות שלו". שר החוץ הרוסי הוסיף ואמר כי "כל העמים הערביים רוצים לחיות בשלום".

ארדואן: נגבש יוזמה חדשה נגד אסד

בסין, שגם כן הטילה וטו על הצעת ההחלטה במועצת הביטחון בסוף השבוע, הביע דובר משרד החוץ תקווה שביקורו של לברוב ברוסיה יועיל למשבר במדינה. "אנחנו מקווים שמאמצי התיווך שרוסיה משקיעה יניבו פירות", אמר. "סין מתכוונת לשלוח לאזור שליחים על מנת להביא לפיתרון מדיני למשבר הסורי.

ואילו ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר היום כי מדינתו מגבשת יוזמה חדשה לפתרון המשבר בסוריה, בעקבות כשלון הצעת ההחלטה במועצת הביטחון. "אנחנו רוצים לגבש יוזמה עם המדינות שעומדות לצדו של העם הסורי - ולא עם הממשל הסורי", אמר ארדואן במהלך נאום בפרלמנט. אוסטרליה מצדה פרסמה אזהרת מסע לתושביה המתכוונים לנסוע לסוריה.

ובשטח נמשכת המצור של צבא סוריה על העיר חומס. עדי ראיה דיווחו על חידוש התקיפה של חיל האוויר הסורי משעות הבוקר המוקדמות, בליווי ירי טנקים וארטילריה על בתי מגורים בעיר. על פי הדיווחים, רשת החשמל בעיר קרסה. "הדם זורם כאן כמו מים", זעק אחד מתושבי העיר בשיחה עם כלי התקשורת הערביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת