אסמה אסד שוברת שתיקה: "תומכת בבעלי, מנחמת את הקורבנות"

בעוד ההפגזות על העיר הנצורה חומס נמשכות ומספר ההרוגים רק עולה, רעייתו של נשיא סוריה מביעה לראשונה אחרי 11 חודשי שתיקה תמיכה פומבית בבעלה. אסמה אסד כתבה ל"טיימס" הלונדוני כי היא תומכת בבעלה, ו"ומקשיבה ומנחמת את קורבנות האלימות". שר החוץ הרוסי לברוב נחת בדמשק והתקבל ע"י מאות אלפים ברחובות

הגברת הראשונה של סוריה, אסמה אסד, שוברת שתיקה. אשתו של נשיא סוריה לא הגיבה על מהומות הדמים בארצה כבר 11 חודשים, אולם עכשיו, לא בקולה אלא באמצעות מכתב מנוסח היטב למערכת ה"טיימס" הבריטי, היא מביעה תמיכה מלאה בבעלה ואפילו מקבלת בהבנה את ההפצצות בחומס.

שלא כמו בעלה, שהוא בן למיעוט העלאווי, אסמה היא סונית ומשפחתה מגיעה במקור מהעיר חומס - העיר שנמצאת במוקד הסערה בימים האחרונים. למרות זאת, מאז תחילת המהומות היא לא התבטאה בנושא. פעם אחת בלבד בחודשים האחרונים נראתה אסמה יחד עם ילדיה בדמשק ב"מצגת תמיכה" בנשיא, ואז שבה לשתוק. חלק מהמורדים בחומס טוענים שהיא כלל לא נמצאת בדמשק - אלא נמלטה לחו"ל לפני שבועות.  

אסמה בת ה-36, שנולדה בבריטניה וקיבלה חינוך מערבי כמו בעלה, קוראת לפתור את הסכסוך האלים בסוריה - דרך דיאלוג. "בעלי הוא נשיא סוריה ולא מייצג רק חלקים מהעם הסורי", כתבה הגברת אסד והוסיפה שהיא "תומכת בנשיא בתפקידו, ומקשיבה ומנחמת את קורבנות האלימות".

על פי הטיימס, "הגברת הראשונה של סוריה עסוקה מאוד בקידום הפרויקטים שלה והיא עדיין מתמקדת בתמיכתה במספר עמותות סיוע בהם היא מעורבת כבר זמן מה בפיתוח של אזורים כפריים, וכאשר הדבר מתבקש, היא תומכת בנשיא... בימים האלה היא פועלת בניסיון לגשר על הפערים ולעודד דיאלוג, היא מקשיבה ומנחמת את קורבנות האלימות", כך נכתב.

מאות אלפים בקבלת הפנים לשר החוץ הרוסי בדמשק

בינתיים בשטח, חודשו ההפגזות על חומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה הנמצאת תחת מצור של הצבא הסורי. אמש נהרגו שם, על פי דיווחי המורדים, קרוב ל-100 בני אדם ומאות נוספים נפצעו. בימים האחרונים נמנו בחומס יותר מ-500 הרוגים, בהם גם עשרות ילדים, כתוצאה מהפצצות מהאוויר ומן הקרקע של כוחות הצבא הסורי.

 

במקביל, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הגיע לפני הצהריים לביקור רשמי ודחוף בסוריה. הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות של מאות אלפים שקיבלו את פני השיירה שחלפה ברחובות דמשק, כשהם מנופפים בדגלי רוסיה וסוריה. 

לברוב צפוי להיפגש עם הנשיא אסד ולהיוועץ איתו, כשברקע קריאות המערב לנשיא הסורי לפרוש מתפקידו בעקבות האלימות הגוברת במדינה. לקראת ביקורו בדמשק הדגיש לברוב כי תגובת המערב לווטו הרוסי-סיני במועצת הביטחון של האו"ם הייתה "היסטרית".

דובר משרד החוץ הסיני, ליו ווימין, הביע היום תקווה שביקורו של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ברוסיה יועיל למשבר במדינה. "אנחנו מקווים שמאמצי התיווך שרוסיה משקיעה יניבו פירות", אמר. "סין מתכוונת לשלוח לאזור שליחים על מנת להביא לפיתרון מדיני למשבר הסורי.

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, אמרה אמש בתדריך לעיתונאים כי ממשל אובמה מקווה שהשר הרוסי ייעץ לבשאר אסד לפרוש מתפקידו. "אנו מקווים ומצפים שהשר לברוב ינצל את ההזדמנות להבהיר למשטרו של אסד עד כמה הוא מבודד ולהמליץ לנשיא להיענות ליוזמת הליגה הערבית ולפרוש מתפקידו", אמרה נולנד בתדריך.

לברוב יגיע לדמשק יחד עם ראש המודיעין הרוסי מיכאל פרדקוב למפגש מתוח עם הנשיא אסד. ערב יציאתו לביקור בסוריה טען לברוב במסיבת עיתונאים כי תגובת המערב להצבעה במועצת הביטחון נמהרת ואינה הוגנת. "הפעולות של המערב מאז ההצבעה מעידות על היסטריה", אמר השר הרוסי.