העריק הסורי הכי בכיר: "הצבא יקרוס עוד החודש"

הגנרל מוסטפה א-שייח' הוא בכיר הקצינים הסורים שערקו מהצבא. חודש אחרי שערק, הוא מעניק ראיון ראשון ומכריז: "המצב בסוריה עלול להתפשט לאזור כולו. זה יהיה כמו תגובה גרעינית". על הצבא הסורי הוא אומר: "רבים ערקו, והחיילים שנותרו מיואשים"

הגנרל א-שייח'. "ימיו של אסד ספורים" (חדשות 2)

ימיו של אסד ספורים ונפילתו היא עניין של זמן - כך מעריך בכיר הקצינים בצבא סוריה שערק מן הצבא והצטרף למורדים. בראיון עיתונאי ראשון שהעניק הקצין הבכיר, הגנרל מוסטפה א-שייח', הוא מספק מבט מבפנים על המתרחש בימים אלו בצבאו של בשאר אסד.

"רק שליש מהצבא הסורי נמצא במצב של מוכנות קרבית", אמר הגנרל א-שייח' בראיון ל"דיילי טלגרף". "רבים ערקו, והחיילים שנותרו מיואשים. מרבית מהקצינים הסונים ברחו, נעצרו או הודחו מתפקידיהם - והציוד הצבאי רובו מפורק".

"המצב כעת מסוכן מאוד ומאיים להתפשט לאזור כולו", המשיך הקצין הבכיר בראיון לעיתון. "זה עלול להיות כמו תגובה גרעינית. הצבא יקרוס במהלך חודש פברואר בגלל המחסור בכוח אדם לוחם ומוכנות ציוד הקרב הסובלת ממחסור בחלקי חילוף. הצבא הסורי אינו מסוגל להמשיך לשרוד יותר מחודש".

תזכורת: עריקתו של הגנרל א-שייח'

לפני חודש הודיע הגנרל הסורי על עריקתו מהצבא. הסרטון שהעלה לרשת בו הוא מודיע על העריקה, אחרי 37 שנים בשירות, זכה לאלפי צפיות ברשת. היום הוא יושב בטורקיה, משם הוא מנסה לנהל את המשא ומתן עם גורמים במערב על עתידה של סוריה ביום שאחרי אסד.

"המשטר לא יוכל לנצח", מדגיש הקצין הסורי הבכיר. "אבל הצבא הפך למכונת הרג משוגעת. האזור כולו יוצת". לדבריו, לאירן תפקיד מכריע בסיוע למשטר העלאווי. "המשטר הסורי הפך לבסיס של אירן", אמר.

ביום שאחרי הטלת הווטו הרוסי-סיני על הצעת ההחלטה של מדינות המערב והליגה הערבית נגד סוריה, נראה כי בדמשק מותחים חזה. העיתון הממסדי "א-תשרין", המשמש כאחד משופרי המשטר, כתב במאמר המערכת מטעמו כי להטלת הווטו דווקא יכולות להיות השלכות חיוביות על מדיניות העולם כלפי סוריה. "הווטו יעניק לכמה מדינות אפשרות לשוב ולבחון את החלטותיהן, וכן ידחוף את סוריה לעבר מימוש מהיר של צעדי הרפורמה", נכתב ביומון.

"המדיניות של רוסיה וסין מוכיחה כי הפיתרון שיושג בסוריה ייעשה על טוהרת העם הסורי", נכתב עוד. "על הקהילה הבינלאומית לתמוך בפיתרון הזה, מבלי להתערב בו, ולכבד את עצמאותה של סוריה וריבונותה".

חיזבאללה: "לא ניתן לאסד ליפול" 

בינתיים, זוכה אסד לתמיכה מצד בנות הברית מלבנון ומאירן. גורם בכיר בחיזבאללה מזהיר היום כי הארגון ימנע בכל מחיר את נפילת המשטר העלאווי בדמשק, גם אם הדבר יעלה לו בעימות צבאי עם ישראל. "חזבאללה לא יאפשר את נפילת אסד ומשטרו, יהיה אשר יהיה מחיר הכניסה לעימות צבאי עם ישראל", אמר הגורם לעיתון "א-ראי".

"חיזבאללה תומך בפתרון פשרה עם המשטר הנוכחי בסוריה, ולא בלעדיו", הוסיף הגורם בחיזבאללה. "זאת במסגרת פיתרון שיתבסס על רפורמות וישביע את רצון המשטר והאופוזיציה, ובו בזמן ישיב את הביטחון למדינה".

במקביל, בראיון שהעניק אמש שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי לערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, הדגיש כי כל התערבות צבאית בנעשה בסוריה תוביל למלחמה כוללת. "היא תגרום לפיצוץ האזור", אמר סאלהי.

תושבי חומס: "הגופות נערמות ברחובות והעולם יושב בחיבוק ידיים"

בינתיים, בסוריה ממשיכים ללקק את הפצעים מהטבח האכזרי בחומס בסוף השבוע, שגבה את חייהם של כ-380 בני אדם. רבים מתושבי העיר מתחו ביקורת חריפה על החלטתן של סין ורוסיה להטיל וטו על הצעת ההחלטה שיזמו מדינות המערב במועצת הביטחון, שקראה לאסד לפנות את כסאו.

"הקהילה הבינלאומית יושבת בחיבוק ידיים בזמן שהגופות ממשיכות להיערם ברחובות", אמרו כמה תושבים הלילה. "ציפינו שהאו"ם יעזור לנו, אבל הוא השאיר אותנו ככה", זעקו התושבים. "עכשיו המשטר יכה אותנו חזק יותר. עכשיו נראה לאסד מה זה. דמשק, הנה אנחנו באים. מהיום והלאה נראה לאסד 'כנופיות חמושות' מהן". 

ברחבי העולם נשמעו שורה של גינויים להטלת הווטו של רוסיה וסין. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר אמש כי הוא מאוכזב מכישלון מועצת הביטחון להגיע להסכמה וטען כי הכישלון מחליש את הקהילה הבינלאומית. מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הטילה את האחריות להמשך שפיכות הדמים בסוריה על רוסיה וסין.

ואילו נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודיע כי הוא מתייעץ עם גורמים בִּמְדינות ערב ואירופה על הקמת גוף עוקף או"ם שינסה למצוא פיתרון למשבר המתחולל בסוריה. אמש דיווחו כלי תקשורת ברוסיה כי שר החוץ סרגיי לברוב יגיע ביום שלישי לדמשק, וייפגש עם הנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת