תיעוד: צבא סוריה טובח באזרחים בחומס

הדיווחים מהעיר השלישית בגודלה בסוריה מדברים על קרוב ל-400 הרוגים, אבל סרטוני הטלפונים הסלולריים שמגיעים משם מתקשים להמחיש את מימדי הקטל. לצד תמונות זוועה של גופות ועוד גופות, מסבירים דוברי המורדים כיצד "יורים עלינו פגזים וטנקים" ו"שוחטים אותנו כמו חיות". ובטלוויזיה הסורית? ממשיכים להכחיש

הסרטונים שהגיעו אלינו עד כה מסוריה, פרי הצילום בטלפונים הסלולריים של המורדים, אינם ממחישים את מימדי ההרג והקטל בליל שישי בעיר חומס. אפשר שיש מידה של הפרזה בדיווחי התושבים על לא פחות מ-340 הרוגים מאש כוחותיו של בשאר אסד, אבל אירועי הטבח הזה התרחשו בחשיכה, בלילה, ואולי בשל כך התיעוד הוא דליל למדי.

השגרירות הסורית בקהיר פשוט רוסקה לרסיסים על ידי מפגינים סורים, כל זאת בעוד המסגדים בחומס – העיר השלישית בגודלה בסוריה - הפכו למרפאות מאולתרות שקולטות מאות פצועים, בעיקר משכונת ח'אלידיה, אבל גם ממעוזי המרי האחרים בעיר.

כלי התקשורת הרשמיים של אסד מכחישים בחריפות כל אחריות להרג. ההפגזות, אומרים שם, בוצעו על-ידי חבורות של פושעים חמושים. "סיפורה של חומס, כפי שנזעק בפיהם של בני עמנו, מילא את שמי סוריה בזעקות הקוראות 'הצילו אותנו, מידי הטרור, ומידיהם של הקושרים נגד עמנו", אומר הקריין בטלוויזיה הסורית הרשמית. לפי צינורות התעמולה של המשטר הסורי, התושבים בכלל מבקשים מהצבא לבוא לעזרתם. "בניגוד למה שמראים בערוצי התקשורת של מחרחרי הריב", אומרת קלרה חדר, כתבת הטלוויזיה הסורית. "שטוענים כי הצבא מבצע מעשי טבח במחוז הזה – הצבא כלל לא נמצא כאן".

אלא שהסרטונים מספרים סיפור אחר. "אני חושב שהם היו 50 או 60 חיילים, אני לא יודע מה קרה איתם", מספר דובר המתקוממים בחומס. "הם ערקו לשכונה בחומס בשם ח'אלידיה. האזרחים ירדו לרחוב כדי לקדם את פניו של צבא סוריה החופשית, כדי להודות להם על אומץ ליבם, מפני שהם ערקו מהצבא הסורי. כשהצבא גילה על כך, הוא התחיל להפגיז באופן אקראי באמצעות טנקים ותותחים. זה כאילו שהם שוחטים חיות, אלו הם בני אדם!".

ואילו אחד מהמורדים אומר למצלמה, רגע לפני שהוא מציג את שורות הגופות הנערמות והולכות: "שהעולם יראה! שמדינות ערב יבואו לראות! שישראל תשמע מה הולך פה, זה נותן לה סיבות לשמוח!".

הטבח בחומס עשוי להאיץ מאד את קצב עריקת החיילים מן הצבא הסורי. גם היום הודיעו עוד ועוד חיילים וקצינים, בהם סגן אלוף וסרן, על עריקתם לטובת כוחות המורדים. עכשיו כבר מדובר ב"ג'יהאד", לא רק במלחמת אזרחים. אבל גם את האבלים על ההרוגים, מפזרים תוך זמן קצר באש. סוריה מתבוססת בדמה, עולה בלהבות.

טבח בסוריה - סיקור מיוחד:

337 הרוגים ו-1,500 פצועים במתקפת פתע של צבא סוריה

סוריה זועקת לעולם: "התערבו והעמידו את אסד לדין"

ובינתיים באו"ם: רוסיה וסין הטילו וטו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק