רוסיה וסין הטילו וטו על קריאה לאסד לפרוש

למרות הלחץ הבינלאומי הכבד, ולמרות הצהרתו חסרת התקדים של הנשיא אובמה לפיה "על מועצת הביטחון לנקוט צעדים נגד הברוטליות חסרת הרחמים של אסד", הטילו רוסיה וסין וטו על הצעת ההחלטה הקוראת לאסד לפרוש. שגרירת ארה"ב באו"ם: "רוסיה וסין ממשיכות למכור את העם הסורי"

הפור נפל: בתום שעות ארוכות של מסע לחצים בינלאומי, הטילו נציגי רוסיה וסין וטו על הצעת ההחלטה הקוראת לנשיא סוריה אסד לפרוש מתפקידו. בעקבות התנגדותן של שתי המעצמות, ההחלטה לא עברה במועצת הביטחון, זאת למרות שיתר 13 חברות המועצה הצביעו בעד. ברקע למאבק הדיפלומטי - הדיווחים מהעיר חומס על טבח חסר תקדים בהיקפו, במהלכו נהרגו כ-340 אזרחים סורים בידי כוחות הביטחון.

דיפלומטים באו"ם מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סין הייתה צפויה ללכת אחרי החלטת רוסיה להצביע נגד החלטת האו"ם, זאת לאחר שארה"ב ומדינות המערב דחו את ההצעה הרוסית לבצע תיקונים בטיוטת ההחלטה. "חשבתי שנוכל למצוא דרך לגשר על הפערים, אבל היה בלתי אפשרי לעבוד עם הרוסים", אמרה מזכירת המדינה קלינטון דקות לאחר ההצבעה. "כעת יש סבירות גבוהה יותר שסוריה תגלוש למלחמת אזרחים".

שגריר מרוקו באו"ם, הנציג היחיד של הליגה הערבית במועצת הביטחון, הביע לאחר ההצבעה את "אכזבתו וצערו הרב" מהחלטת מוסקבה ובייג'ין להפיל את ההצעה. השגריר הצרפתי אמר כי "זהו יום עצוב למועצת הביטחון, יום עצוב לכל הסורים, ויום עצוב לדמוקרטיה".

שגרירת ארה"ב באו"ם תקפה במילים חריפות ביותר את החלטת רוסיה וסין להטיל וטו. "ארה"ב נגעלת מכך שחברות בבית הזה ממשיכות להתחמק מתפקידנו היחיד, להגן על אזרחים שנטבחים על-ידי המשטר שלהם", אמרה השגרירה סוזן רייס.

"המועצה מוחזקת כבת ערובה בידי החברות האלה, באמצעות עיכובים והתחמקויות מסוגים שונים, ואחת מהחברות האלה עוד ממשיכה לספק נשק לאסד. רק ביקשנו לתמוך בתכנית של הליגה הערבית, שבה גם אסד הסכים לתמוך, במטרה להגיע לקונצנזוס עולמי. אבל ניסיונות העיכוב (של רוסיה וסין) הם בלתי נסלחים. רוסיה וסין ממשיכות למכור את העם הסורי, וכל דם נוסף שיישפך - יהיה על ידיהן".

השגריר הרוסי, מצידו, תקף את מדינות המערב שלא הפגינו "גמישות", ואמר כי הצעת ההחלטה הייתה "לא מאוזנת ולא משקפת את המצב בסוריה". שגריר סין באו"ם חזר על דברי עמיתו הרוסי, אמר כי "ההצעה לא הייתה עוזרת לפתור את המצב" והדגיש כי סין קוראת לכל הצדדים להפסיק את האלימות.

אובמה: "אסד חייב לפרוש - ועכשיו"

במקביל לפתיחת הדיון שיגר הנשיא אובמה מסר חריף לדמשק - וגם מסר עקיף למוסקבה. "המשטר הסורי רצח אתמול בחומס מאות אזרחים סורים, כולל נשים וילדים,  תוך שימוש בפגזים ובאלימות חסרת הבחנה, והכוחות הסורים ממשיכים למנוע ממאות אזרחים פצועים לקבל טיפול רפואי", אמר אובמה בהצהרה כתובה. "כל ממשל אשר טובח ומתנהל באלימות ברוטלית כלפי אזרחיו אינו ראוי למשול"."על אסד לפרוש מיד ולאפשר מעבר לשלטון דמוקרטי", הוסיף אובמה. "על מועצת הביטחון לנקוט צעדים נגד הברוטליות חסרת הרחמים של ממשל אסד".

"סוריה בלי אסד תוכל להיות סוריה שבה כל הסורים יחיו תחת שלטון החוק, ובה כל המיעוטים יוכלו לממש את זכויותיהם הלגיטימיות, את זהויותיהם ואת המסורות שלהם, תוך שהם אזרחים שווי זכויות ברפובליקה מאוחדת", ציין נשיא ארה"ב. "ארה"ב ושותפינו בעולם תומכים בעם הסורי ובהשגת שאיפותיו, ונמשיך לסייע לעם הסורי להגיע למטרה".

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה שלח בשעות הצהריים רמז בוטה לרוסיה וקרא לה להיענות לדרישות מעצמות המערב ולא להסתייג מהצעת החלטה קשה יותר. זאת, על רקע הטבח הקשה שהתרחש הלילה בחומס, אשר גבה את חייהם של 337 בני אדם לפחות. "אלו הממשיכות לחסום הצעת החלטה של מועצת הביטחון נגד סוריה ישאו באחריות היסטורית כבדה", אמר ז'ופה טרם ההצבעה במועצת הביטחון. "הקהילה הבינלאומית חייבת להכיר בזכויותיו של העם הסורי לחופש, לביטחון ולבחירת עתידו הפוליטי - ולתמוך בהן".

"מספרים מפחידים" של הרוגים בחומס

בינתיים בסוריה, גוברות הקריאות להתערבות צבאית בנעשה במדינה ולהעמדתו של אסד לדין בגין פשעי מלחמה. "יש להעביר את סוגיית הטבח שבוצע הלילה לבית הדין הבינלאומי", נכתב היום בהודעה רשמית שפרסם ארגון "האחים המוסלמים" בסוריה. "אנו קוראים לכל ארגוני הסיוע הבינלאומיים לפעול מיידית על מנת להציל את הפצועים ודורשים ממועצת הביטחון והליגה הערבית להקים ועדת חקירה בינלאומית שתעמיד את האחראים לטבח לדין במוסדות בינלאומיים".

צפו בעימותים, הלילה בעיר חומס

באופוזיציה הסורית מדברים על "מספרים מפחידים" של הרוגים בחומס, שצפויים לעלות בהמשך היום. "אנחנו קוראים למדינות העולם - שלחו אמבולנסים לסוריה. אמיר קטר, מלך סעודיה, מלך ירדן וארדואן - כולכם צריכים להתערב מיד כדי להפסיק את הטבח".

כתב רשת "אל-ערבייה" דיווח בצהריים כי הצבא הסורי עדיין פועל בחומס, ומתמקד כעת בפינוי הגופות על מנת לטשטש ראיות. "הכוחות ממשיכים גם להפגיז את העיר", דיווח הכתב בעיר.

עיתון במפרץ דיווח הבוקר כי בעוד הדיכוי האלים נמשך ברחובות מדינתו, נשיא סוריה ממשיך בשגרת יומו. "אסד יצא לחופשה בסוף השבוע, ובזמן שבוצע הטבח הוא סעד את לבו בארוחת ערב במסעדה בדמשק", דיווח העיתון.

ואילו בסוכנות הידיעות הסורית הכחישו את הדיווחים לפיהם מדובר בפעילות של צבא סוריה. "זוהי הסתה של ערוצי הטלוויזיה הלוויניים", אמר גורם סורי רשמי לסוכנות הידיעות. "אלו הן כנופיות חמושות שביצעו את הירי. ערוצי הטלוויזיה משדרים תמונות ישנות של גופות וטוענים כי אלו הן תמונות מהיום". בנוסף, האשים הגורם הסורי הרשמי את האופוזיציה הסורית היושבת באיסטנבול בניסיון להרחיב את מרחץ הדמים במדינה.


בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, אהרון ברנע וליאור פרידמן 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת