סוריה זועקת לעזרת מדינות העולם: "התערבו והעמידו את אסד לדין"

בסוריה טוענים שמניין ההרוגים בטבח שבוצע הלילה בחומס ימשיך לעלות, וזועקים לעזרה. "ארדואן, עבדאללה, שלחו אמבולנסים והפסיקו את הטבח", קראה האופוזיציה. אסד מנותק: יצא בסופ"ש לחופשה – ואכל במסעדה בדמשק. "להעמיד אותו לדין בגין פשעי מלחמה"

הצבא טובח באזרחים. צילום ארכיון (רויטרס)

זעזוע בסוריה ממימדי הטבח שביצעו הלילה כוחות הצבא של הנשיא אסד בעיר חומס. לצד תמונות הזוועה המופצות מאז שעות הלילה בכלי התקשורת ברחבי העולם, והעדויות הקשות הנשמעות מן העיר, גוברות הקריאות להתערבות צבאית בנעשה במדינה ולהעמדתו של אסד לדין בגין פשעי מלחמה.

"יש להעביר את סוגיית הטבח שבוצע הלילה לבית הדין הבינלאומי", נכתב היום בהודעה רשמית שפרסם ארגון "האחים המוסלמים" בסוריה. "אנו קוראים לכל ארגוני הסיוע הבינלאומיים לפעול מיידית על מנת להציל את הפצועים ודורשים ממועצת הביטחון והליגה הערבית להקים ועדת חקירה בינלאומית שתעמיד את האחראים לטבח לדין במוסדות בינלאומיים".

צפו בעימותים, הלילה בעיר חומס

באופוזיציה הסורית מדברים על "מספרים מפחידים" של הרוגים בחומס, שצפויים לעלות בהמשך היום. עד כה נמנו 337 גופות ויותר מ-1,500 פצועים. "אנחנו קוראים למדינות העולם - שלחו אמבולנסים לסוריה. אמיר קטר, מלך סעודיה, מלך ירדן וארדואן - כולכם צריכים להתערב מיד כדי להפסיק את הטבח".

כתב רשת "אל-ערבייה" דיווח בצהריים כי הצבא הסורי עדיין פועל בחומס, ומתמקד כעת בפינוי הגופות על מנת לטשטש ראיות. "הכוחות ממשיכים גם להפגיז את העיר", דיווח הכתב בעיר.

עיתון במפרץ דיווח הבוקר כי בעוד הדיכוי האלים נמשך ברחובות מדינתו, נשיא סוריה ממשיך בשגרת יומו. "אסד יצא לחופשה בסוף השבוע, ובזמן שבוצע הטבח הוא סעד את לבו בארוחת ערב במסעדה בדמשק", דיווח העיתון.

בכמה ערים בעולם פרצו הבוקר הפגנות סוערות מול שגרירויות סוריה בתגובה להפגזה בחומס. מפגינים במצרים חדרו למבנה השגרירות בקהיר, הרסו רהיטים וציוד והעלו חלקים של הבניין באש. בלונדון הפגינו מול שגרירות סוריה יותר ממאה בני אדם. הם יידו אבנים לעבר הבניין וניפצו מספר שמשות. חמישה בני אדם נעצרו לאחר שניסו לפרוץ לתוך השגרירות. הפגנות נרשמו גם מול שגרירות סוריה בברלין ובוושינגטון.

ואילו בסוכנות הידיעות הסורית הכחישו את הדיווחים לפיהם מדובר בפעילות של צבא סוריה. "זוהי הסתה של ערוצי הטלוויזיה הלוויניים", אמר גורם סורי רשמי לסוכנות הידיעות. "אלו הן כנופיות חמושות שביצעו את הירי. ערוצי הטלוויזיה משדרים תמונות ישנות של גופות וטוענים כי אלו הן תמונות מהיום". בנוסף, האשים הגורם הסורי הרשמי את האופוזיציה הסורית היושבת באיסטנבול בניסיון להרחיב את מרחץ הדמים במדינה.

מועצת הביטחון תצביע היום

במקביל לדיווחים הקשים מחומס צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס הערב בשעה 17:00 (שעון ישראל) להצביע על החלטה המאמצת מקצת מדרישות הליגה הערבית, כך דיווחה המשלחת הבריטית לאו"ם בעמוד הטוויטר שלה. 

 ירי על שכונות מגורים, הלילה בחומס

15 החברות במועצה צפויות להצביע על נוסח החלטה מרוכך, לאחר שהושמטה ממנו הקריאה המפורשת לחילופי שלטון בסוריה - זאת עקב לחץ רוסי. הנוסח המתגבש מביע תמיכה בקריאת הליגה הערבית לקידום שינויים דמוקרטיים בסוריה ויקרא ככל הנראה לנשיא אסד למסור מקצת מסמכויותיו לסגנו.

דיפלומטים דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בשלב זה לא ברור האם רוסיה מתכוונת לתמוך בנוסח ההצעה, להימנע או להטיל וטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת