הטבח בחומס: 337 הרוגים ו-1,500 פצועים במתקפת פתע של צבא סוריה

צבא סוריה ביצע באישון לילה מתקפת פתע על בתי מגורים בעיר חומס. התוצאה: לפחות 337 הרוגים ו-1,500 פצועים. גורמי זכויות אדם: מניין ההרוגים יעלה. מועצת הביטחון תתכנס הערב להצביע על החלטה מרוככת נגד אסד

הצבא טובח באזרחים. צילום ארכיון (רויטרס)

מניין ההרוגים בטבח בעיר חומס ממשיך לעלות: רשת "אל-ערבייה" מדווחת כי לפחות 337 בני אדם נהרגו ו-1,500 נפצעו במתקפת פתע קטלנית שביצע צבא סוריה על בתי מגורים בעיר באישון לילה. כלי התקשורת הערביים משדרים בשעות האחרונות תמונות קשות מן העיר, בה בניינים רבים קרסו בעקבות ירי פגזי טנקים לעברם. על פי הערכות של גורמי זכויות אדם מקומיים, מניין ההרוגים צפוי לעלות בהמשך היום.

"הצבא מבצע טבח אמיתי בחומס", אמר הלילה האדי אל-עבדאללה, בכיר בהנהגה העממית של המהפכה בסוריה. "מתבצעים מעשי השמדה במשפחות שלמות. המוני בני אדם קבורים תחת ההריסות", אמר בשיחת טלפון ברשת אל-ג'זירה.

מדיווחים שונים בעיר עולה כי בין ההרוגים בעיר גם נשים וילדים. הצבא הסורי מפגיז את רובע אל-חאלידיה בפגזי טנקים ובפצצות מרגמה. "כוחות צבא מפגיזים את העיר מכיוונים שונים. בניינים עולים באש", דיווח ראמי עבדל אל-רחמן, העומד בראש ארגון זכויות אדם בסוריה.

הפגנות סוערות מול שגרירויות סוריה בעולם

לפחות 36 מבנים בעיר נהרסו על יושביהם במהלך הפגזות הצבא. "ישבנו בבית כשהתחלנו לשמוע את ההפגזה. הרגשנו שההפצצה נוחתת על הראשים שלנו", סיפר תושב רובע אל-חאלדיה. "אין לנו שום עזרה, אין אמבולנסים. אנחנו מפנים את האנשים בידינו החשופות", הוסיף. "עד כה הצלחנו לחלץ 100 גופות, הן מונחות בשני מסגדים בעיר".

צפו בעימותים, הלילה בעיר חומס

בתוך כך דיווח גדוד אל-פארוק של צבא סוריה החופשית כי חטף 19 חיילים סורים ממחסום בעיר, בתגובה להפגזה. במהלך יום שישי דווח כי נהרגו בדמשק ובחאלב לפחות 42 בני אדם.

בכמה ערים בעולם פרצו הבוקר הפגנות סוערות מול שגרירויות סוריה בתגובה להפגזה בחומס. מפגינים במצרים חדרו למבנה השגרירות בקהיר, הרסו רהיטים וציוד והעלו חלקים של הבניין באש. בלונדון הפגינו מול שגרירות סוריה יותר ממאה בני אדם. הם יידו אבנים לעבר הבניין וניפצו מספר שמשות. חמישה בני אדם נעצרו לאחר שניסו לפרוץ לתוך השגרירות. הפגנות נרשמו גם מול שגרירות סוריה בברלין ובוושינגטון.

ואילו בסוכנות הידיעות הסורית הכחישו את הדיווחים לפיהם מדובר בפעילות של צבא סוריה. "זוהי הסתה של ערוצי הטלוויזיה הלוויניים", אמר גורם סורי רשמי לסוכנות הידיעות. "אלו הן כנופיות חמושות שביצעו את הירי. ערוצי הטלוויזיה משדרים תמונות ישנות של גופות וטוענים כי אלו הן תמונות מהיום". בנוסף, האשים הגורם הסורי הרשמי את האופוזיציה הסורית היושבת באיסטנבול בניסיון להרחיב את מרחץ הדמים במדינה.

מועצת הביטחון תצביע היום

במקביל לדיווחים הקשים מחומס צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס הערב בשעה 17:00 (שעון ישראל) להצביע על החלטה המאמצת מקצת מדרישות הליגה הערבית, כך דיווחה המשלחת הבריטית לאו"ם בעמוד הטוויטר שלה. 

 

 ירי על שכונות מגורים, הלילה בחומס

15 החברות במועצה צפויות להצביע על נוסח החלטה מרוכך, לאחר שהושמטה ממנו הקריאה המפורשת לחילופי שלטון בסוריה - זאת עקב לחץ רוסי. הנוסח המתגבש מביע תמיכה בקריאת הליגה הערבית לקידום שינויים דמוקרטיים בסוריה ויקרא ככל הנראה לנשיא אסד למסור מקצת מסמכויותיו לסגנו.

דיפלומטים דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בשלב זה לא ברור האם רוסיה מתכוונת לתמוך בנוסח ההצעה, להימנע או להטיל וטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת