חשש למהומות במצרים: הצבא פורס כוחות גדולים

מצרים בהלם בעקבות אחת התקריות הקשות בתולדות הכדורגל העולמי: כוחות משוריינים וחי"ר התפרסו בפורט סעיד, שם נהרגו 75 בני אדם ונפצעו מאות בעימותים בין אוהדים של קבוצות הכדורגל "אל-אהלי" ו"אל-מסרי". הצבא ינסה למנוע את חידוש המהומות מחר. אחד השחקנים שיחזר את הקרב: "זה לא היה כדורגל, זו הייתה מלחמה"

כוחות הביטחון מגיבים, הערב (חדשות 2)

חשש ממהומות דמים מחר ברחובות מצרים: כוחות צבא גדולים התפרסו הערב בערים פורט-ובדרך המובילה אליה מאיסמעיליה, במטרה למנוע התכתשויות אלימות עם המקומיים - כך מדווחים הערב כלי התקשורת במצרים. על פי הדיווחים, ההחלטה התקבלה על רקע אירועי הדמים במגרש הכדורגל בפורט-סעיד, בהם נהרגו 75 בני אדם ונפצעו מאות.

על פי הדיווחים, כוחות משוריינים וחי"ר התפרסו ברחובות, לצד כוחות משטרה - מחשש להתלקחות השטח. החשש הוא כי התוצאה הקשה של האירועים באצטדיון הכדורגל תגלוש גם לרחובות ותצא משליטה.

שמועות שנפוצו מאז שעות הערב דיברו על תסכול רב מאופן התגובה של כוחות הביטחון במגרש כלפי האוהדים שפרצו אליו בתום המשחק בין "אל-מצרי" המארחת ל"אל-אהלי", שהסתיים בתוצאה 3:1 למקומיים. מיד עם שריקת הסיום רצו מאות מאוהדי "אל-מצרי", חוגגים את הניצחון שנחשב לסנסציוני בליגת הכדורגל המצרית, וניסו לפגוע בשחקני "אל-אהלי" שנסו על נפשותיהם.

בתמונות הקשות ששודרו פעם אחר פעם בכל כלי התקשורת הערביים במהלך הערב, נראים מאות אוהדים של שתי הקבוצות תוקפים אלו את אלו, לרבות ירי זיקוקים מיציע אחד לעבר השני. בערוצי הטלוויזיה המצריים שודרו תמונות גם מתוך חדרי ההלבשה באיצטדיון, שהפכו להיות "חדרי מיון" זמניים בו טופלו הפצועים וכוסו גופות ההרוגים.

 

צפו בעימותים במגרש הכדורגל בפורט-סעיד, הערב

חגיגות הניצחון הסנסציוני של "אל-מסרי", שהושג במסגרת המחזור ה-17 בליגה המצרית, הפכו עד מהרה לאנדרלמוסיה שלמה, כשהטלוויזיה המצרית המתעדת את המתרחש מתקשה לעמוד בקצב ההתרחשויות על המגרש. בתמונות נראו שחקני שתי הקבוצות נמלטים על נפשם לחדרי ההלבשה, בעוד שעשרות אוהדים מנסים לפגוע בשחקני "אל-אהלי".

כוחות הביטחון שהתפרסו על כר הדשא ניסו לשווא למנוע את התפרצות הזעם של האוהדים, שסירבו להתפנות. בשידורי הטלוויזיה נשמעו גם קולות ירי באש חיה. העימותים גלשו גם אל מחוץ לאצטדיון, ואש פרצה במתחם מחוצה לו. בין ההרוגים, על פי הדיווחים - גם שחקני קבוצת "אל-אהלי" ואנשי כוחות הביטחון.

 
תמונות ראשונות מחדר ההלבשה שהפך למחלקת טיפול נמרץ

"עשרות פצועים מקבלים טיפול, ראיתי גם גופות הרוגים", סיפר מאמן השוערים של קבוצת "אל-אהלי", אחמד נאג'י. שחקן אחר סיפר: "זה לא כדורגל, זו מלחמה".

בעקבות האירועים בוטלו יתר משחקי המחזור ה-17 בליגה, והם לא ישוחקו עד להודעה חדשה, כפי שהודיע מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל במצרים. במקביל, התכנסה ממשלת מצרים לדיון חירום הלילה והתובע הכללי במדינה הורה לפתוח בחקירה מיידית של הנסיבות שגרמו למותם של האוהדים והשחקנים. ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל טנטאווי הורה על שליחתם של שני מסוקים צבאיים למגרש בפורט-סעיד, על מנת לפנות את מאות הפצועים לבתי החולים.

מכל קצוות הקשת הפוליטית במצרים נשמעו הערב ביקורות וגינויים לאסון. במקביל, היו כבר שמצאו אשמים בתקרית. ארגון "האחים המוסלמים" פרסם הערב הודעה בה מתח ביקורת חריפה על "צבא משטרו של הנשיא המודח מובארק", והטיל עליו את האחריות לאסון. יו"ר מועצת יחסי החוץ בפרלמנט המצרי, איש האחים המוסלמים עיסאם אל-עריאן הבטיח כי האירוע ייחקר עד תום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת