טיוטת ההצעה במועצת הביטחון: אסד ייקרא לפנות את כסאו לסגנו

סוכנות הידיעות AP מדווחת כי בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם שתעסוק בסוריה, ייקרא הנשיא אסד לפנות את כסאו - ולהעביר את סמכויותיו לבכיריו ובראשם סגנו פארוק א-שרע. ההצעה זוכה לתמיכת מעצמות המערב

חמושי המורדים בסוריה. "שולטים" (רויטרס)

מתהדק הלחץ על נשיא סוריה: מועצת הביטחון תדון הערב בהמשך הדיכוי האלים של המחאה במדינה. על פי טיוטת ההצעה מטעם מרוקו, שהודלפה לסוכנות הידיעות AP וזוכה לתמיכת מרבית חברות מועצת הביטחון, היא צפויה לקרוא לבשאר אסד לפנות את כסאו ולהעביר את סמכויותיו לבכירים אחרים במשטר הסורי. 

על פי הדיווח, במסגרת הנוסחה המתגבשת לא יישלחו כוחות צבא זרים לאדמת סוריה על מנת לסייע למורדים, אם אכן אסד יסכים להעביר את סמכויותיו.

במקביל, נמשך הלחץ מצד המערב על רוסיה כדי שזו תסיר את התנגדותה למהלך נגד סורי, אולם בקרמלין עדיין מתנגדים. "הצעת המערב לא תוביל לפשרה, היא רק תכשיר את הקרקע למלחמת אזרחים", אמר סגן שר החוץ הרוסי גנדי גטילוב.

בהצעה המרוקנית תומכים מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, עמיתו הגרמני גווידו ווסטרוולה - למעשה כל הגורמים במערב למעט מוסקבה, שממשיכה לתמוך במשטרו של אסד ועשויה אף להטיל וטו על החלטה שתקרא לו לפרוש.

ואילו מזכ"ל האו"ם בן קי מון שב וקרא היום לפתרון מהיר של המצב בסוריה. "אני מקווה שהדיון במועצת הביטחון יניב פירות במהרה, באופן שיענה על שאיפות הקהילה הבינלאומית", אמר במהלך תדרוך עיתונאים משותף עם שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה בעמאן.

האופוזיציה: אנחנו בשליטה

בינתיים, בסוריה עצמה נמשך מרחץ הדמים. כוחותיו של אסד שבו לשלוט בפרברי הבירה דמשק, אחרי יומיים של קרבות מול המורדים. זאת, חרף סרטוני הווידאו וטענות האופוזיציה כי השליטה באזור בידיהם.

האופוזיציה מצדה ממשיכה למחות על אוזלת היד של הקהילה הבינלאומית בניהול המשבר בסוריה. היום קראו ראשיה ליום אבל על מותם של מאות בני אדם בימים האחרונים ובמקביל דרשו פעולה מיידית שתסייע לעם הסורי להגן על עצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת