"נפילת שלטונו של אסד בלתי נמנעת"

25 בני אדם נהרגו היום בפרברי דמשק, ס"ה 200 הרוגים מסוף השבוע. מחר תתכנס מועצת הביטחון לדון במסקנות הליגה הערבית לאור כשלון משלחת הפקחים במדינה. אימוץ מסקנות הליגה יאפשר התערבות זרה בסוריה, בדומה למה שנעשה בלוב

הסוף של אסד קרב? (חדשות 2)

מחסומים הוצבו בכניסות לדמשק בירת סוריה, כשמשטר אסד ממשיך ומנסה להחזיר לעצמו את השליטה בפרברים המזרחיים של הבירה, שנפלו אתמול לכוחות המורדים, רק קילומטרים ספורים מארמון הנשיאות.

לפחות 25 בני אדם נהרגו היום בפרברי הבירה בלחימה בין כוחות הביטחון למורדים. אתמול השתלטו כוחות צבא הנאמנים לנשיא אסד מחדש על הפרברים, לאחר שכוחות המורדים השתלטו עליהם. ההערכה היא כי יותר מ-200 בני אדם נהרגו במדינה מאז סוף השבוע.

במקביל, נמשך המאבק גם בזירה הדיפלומטית כשבאו"ם עולה הצעת הליגה הערבית, בגיבוי ארה"ב, בריטניה וצרפת למועצת הביטחון. הפעם לא מדובר רק במלים: יש דרישה ממשית ממועצת הביטחון לפעול כדי שבשאר אסד יעזוב את השלטון. רוסיה, בעלת זכות וטו במועצה, אמרה כי משטר אסד מוכן לשיחות במוסקבה על המשבר, אך האופוזיציה הסורית דחתה את ההצעה ודרשה שיפרוש מייד.

"על רוסיה וסין להפסיק להגן על אסד"

הבית הלבן אמר כי על העולם להבין כי נפילתו של שלטון אסד בלתי נמנעת, וכי על רוסיה וסין להפסיק להגן עליו במועצת הביטחון. "חשוב שמועצת הביטחון תפעל. אנו מאמינים שאסור למועצה לאפשר לאסד לדחות את הצעת הליגה הערבית", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני. "על כל המדינות ששוקלות את עמדתן בנושא סוריה להבין כי בסופו של דבר הוא ילך, המשטר איבד שליטה במדינה ובסוף הוא ייפול", הוסיף קרני.

החלטה של מועצת הביטחון תסלול את הדרך להתערבות בינלאומית, למשל יצירת "אזור חיץ" להגנה על פליטים הנמלטים מהאש לצד פעולות נוספות שמטרתן להכריח את אסד לפרוש. כדי להעביר את ההצעה במועצה יש לשכנע את רוסיה וסין להמנע ולא להטיל וטו על ההצעה, כפי שהצהירו שיעשו בעבר.

ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי נציגי רוסיה מעוניינים לשמוע בגוף ראשון דיווח של הפקחים ששבו מסוריה לפני שיקבעו את עמדתם. המערב מקווה כי רוסיה וסין לא יחסמו את ההצעת במועצת הביטחון. הימנעות של רוסיה וסין במרץ 2011 סללה את הדרך להתערבות של המערב בלוב ובסופו של דבר להפלת משטר קדאפי.

אמש פירסם עיתון מצרי ידיעה שלא אומתה, כי אש נורתה לעבר רכבה של אסמה אסד בעת שהיא נסעה לנמל התעופה, אך חזרה על עקבותיה בבהלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת