הבית החדש של חמאס: בטורקיה?

נשיא טורקיה עבדוללה גול אומר לכלי התקשורת המקומיים כי "הקשרים בין טורקיה לחמאס מעולם לא היו חזקים יותר", ולא מכחיש את האפשרות שטורקיה תרשה לארגון הטרור לפתוח משרדים רשמיים במדינה. בכיר טורקי אחר אמר לעיתון כוויתי כי המשרדים ייפתח "בשבועות הקרובים"

התקרבות נוספת בין הנהגת חמאס לממשלת טורקיה: נשיא טורקיה עבדוללה גול אומר כי "הקשרים בין אנקרה להנהגת חמאס מעולם לא היו חזקים יותר". כתוצאה מכך, בעתיד הקרוב עשויה תאפשר טורקיה לחמאס לפתוח משרדים רשמיים בשטחה.

"טורקיה היא אחת מהתומכות החזקות ביותר של הפלסטינים. וחמאס הוא גוף פוליטי חשוב שניצח בבחירות", אמר גול בשיחה עם כתבים טורקים.

בשבועות האחרונים מחפשת הנהגת חמאס "בית" חדש, בעקבות הקרע שנוצר עם נשיא סוריה בשאר אסד. בין המועמדות הבולטות לקלוט את ארגון הטרור העזתי הוזכרו שמותיהן של קטאר ושל ירדן, אולם כעת נראה כי גם טורקיה שוקלת לאפשר למשעל וחבריו להשתקע במדינה.

"משרד חמאס יוקם בשבועות הקרובים"

סיור שערך לאחרונה ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה בטורקיה, פתח את הדלת לשיתוף פעולה כלכלי בין הארגון לבין המדינה, כך אמר בכיר בחמאס לעיתון הכוויתי א-שארק.

הבכיר אמר לפי הדיווח כי טורקיה הסכימה להוציא לפועל פרויקט לתמיכה בחמאס ולבנייה נרחבת בעזה. הוא הוסיף המשרד הרשמי של חמאס ייפתח בטורקיה בשבועות הקרובים.

עם זאת, במשרד החוץ הטורקי מכחישים בתוקף את הידיעות לפיהן טורקיה "החליפה" את אירן בתור התורמת הגדולה ביותר לחמאס, תרומה כספית אותה העריכו בדיווחים בתקשורת העולמית בהיקף של כ-300 מיליון דולרים בשנה.

אתמול: משעל בפגישה היסטורית בירדן

במקביל, גם יחסי חמאס-ירדן מתחממים: 12 שנים לאחר שגורש מירדן, נפגש אתמול ראש הזרוע המדינית של החמאס, חאלד משעל, עם המלך הירדני עבדאללה בעמאן.

בפגישה שנערכה בחסותו של יורש העצר של קאטר, הִבהירו הירדנים למשעל כי אין בכוונתם לפתוח את שערי המדינה לארגונו, לא לפעילות צבאית ולא לפעילות הסברתית. עם זאת, משפחתו של משעל תורשה להתגורר בירדן. בתום הפגישה נקט משעל במשנה זהירות והבטיח לכלי התקשורת המקומיים כי אין בכוונתו לנסות ולרכוש כוח פוליטי בירדן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק