"אני הוא המלך אסד הראשון": מסבירים את המהפכה לילדים

בסדרות אנימציה, אך גם בסצנות מבויימות בשטח ובתמונות קשות של גופות ילדים: במאבק להפלת המשטר בדמשק כל האמצעים כשרים. מכונת התעמולה של האופוזיציה פונה עוד ועוד לבני הנוער והילדים, בניסיון להסביר בשפה פשוטה את המתרחש במדינתם. מה לעשות, תמונות ילדים שקוראים לנשיא ללכת, המחזיקים רובי צעצוע חזקות מהכל

"אסד הרוצח". מסבירים לילדים (חדשות 2)

מלחמת החורמה במשטר אסד היא בראש ובראשונה מלחמת תעמולה. סרטוני הווידאו, הסטטוסים בפייסבוק, הפצות הטוויטר וגיוס ההמונים בקריאה לצאת לרחובות - כבר יותר מ-10 חודשים - מתבצעים הודות לפעילות ענפה בכלי התקשורת, לרבות ברשתות החברתיות. בשבועות האחרונים מזהים באופוזיציה הסורית את החשיבות שבהכשרת לבבותיהם של הילדים ובני הנוער הסוריים, כחלק בלתי נפרד מהצלחה במערכה. גיוסם למלחמת התעמולה הפך למטרה בה מושקעים מאמצים רבים.

 

מהלך זה מבוסס על מספר הנחות, הראשונה שבהן הוא האפקט התעמולתי. "מוטיב הילד" הוא אלמנט מוכר במלחמות התעמולה שהתנהלו בשנים האחרונות באזור - רובן גם נגדנו. את תמונות "הילדים הלוחמים" כולנו זוכרים גם במערכות מול ישראל, אך מה שזוכר יותר העולם, ועובד גם במקרה המבחן הסורי, הוא תמונות הילדים המתים. ולא פחות מכך - תמונות הילדים "המבקשים להשתחרר מעול המשטר", כשהם חמושים במקלות וברובי צעצוע, אף שחלקם אינם מבינים כלל בשביל מה מצלמים אותם.

אירועי "האביב הערבי" הוכיחו לנו פעם נוספת כי העתיד שייך לצעירים. הם שיצאו לרחובות בקריאה לשינוי. ובהם טמון הפוטנציאל להשגת השינוי. גיוסם למערכה הוא בגדר חובה. גם אסד, שהתרברב בדיוק לפני שנה בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" בהביטו לעבר הנעשה בקהיר, וטען "אצלי זה לא יקרה", מביט היום בכמיהה לשכבה הצעירה בסוריה ומשבח אותה בנאומיו, בידיעה כי היא אחת המפתחות להישרדות משטרו.

"אם תדבר פעם נוספת - לא תקבל ארוחת צהריים"

אז איך מגיעים ללבבותיהם של הילדים והנוער? כיצד מסבירים להם את אשר מתרחש במדינה? אם נלך מהמסרים הקלים אל הקשים, נוכל למצוא עשרות סרטוני אנימציה שמופצים בשבועות האחרונים ברשת, אשר מסבירים בשפה קלה ופשוטה את המתרחש בסוריה. אסד מוצג בחלק מהמקרים אפילו כמלך, העושה כל העולה על רוחו, שקרן ורוצח. בחלק מהמקרים הסרטונים מופצים בשפה האנגלית, בדיבובים המזכירים את סדרות "איש משפחה" או "משפחת סימפסון" המוכרות.

 
"זה אני שוב, בשאר הראשון, מלך סוריה", מעיד על עצמו אסד באחד הסרטונים. "ב-10 החודשים האחרונים כוחותיי הרגו 6,000 אזרחים סורים. מאות מהם הם ילדים ונשים. עצרנו 60 אלף מפגינים", הוא מוסיף כשהמצלמה מתקרבת אליו וברקע מוסיקה דרמטית. כשמנסים אנשיו לייעץ לו, הוא מתפרץ לעברם: "ווליד (אל-מועלם, שר החוץ), האם נתתי לך אישור לדבר?! די לנו שהבכת אותנו עם סרטוני הווידאו המזוייפים שלך. אם תדבר פעם נוספת - לא תקבל ארוחת צהריים".

"אתה מלך נבון", משיב לו אחד מיועציו - אחרי שאסד מפרט בפני הצופים הצעירים את מזימתו: "הם (הפקחים) לעולם לא ימכרו אותי כפי שמכרו את סדאם וקדאפי". בהמשך הסרטון, כשאחד מחייליו של נשיא סוריה מנסה להציב אותו בפני העובדות וטוען כי העם הסורי אינו מרוצה - משיב אסד בטון מתנשא: "אה, אני חושב שהעם הזה לא יכול לעבור רפורמות". בשלב זה הוא מורה על המשך הדיכוי האלים של המחאה במדינה.

אסד המהוסס מקבל עצות מאחמדינג'אד

סרטונים מסוג שכזה הם המשך לסרטונים דומים, מושקעים יותר, שפורסמו בין השאר במהלך חודש הרמדאן האחרון. חברת האנימציה "וויקי-שאם" פרסמה ברשת סדרת אנימציה בשם "ארמון העם", סדרה קומית שכוכביה היו ראשי המשטר הסורי והאירני. נשיא אסד, אחיו מאהר, היועצת האישית שלו בוסיינה שעבאן, איש העסקים המיליארדר הסורי ראמי מחלוף (אחיינו של הנשיא), וגם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד והמנהיג הרוחני של אירן עלי חמנאי - כולם מנהלים את המשבר הסורי בסדרה שהציגה את אסד באור מגוחך, ואשר זכתה למאות אלפי צפיות ברשת.

 
בעידן הריאליטי צריך גם "לעשות התאמות" ולהראות לילדים גם את המצב בשטח. סרטון שהופץ לאחרונה באחד מאתרי האינטרנט של האופוזיציה, מתעד כיצד נמשך הרג הילדים - אל מול עיני הפקחים, שמעדיפים להתעלם. לא, לא מדובר בעוד תקרית ירי לאור יום - כי אם בסצינה שצולמה במיוחד, במטרה להעביר את המסר. בתיעוד נראית קבוצה של בני נוער מפגינה, כשלפתע נשמעים "קולות ירי" ברקע. כשההמון מתפזר, נראים שני ילדים מוטלים על הדשא, "שותתים דם". הצלם צועק ברקע ההמולה: "אללה אכבר, ירי על המפגינים, עם הימצאותה של משלחת הפקחים הערבית".

בשלב זה נכנסות לסצינה ה"אמהות הבוכות על ילדיהן" ולצדן - הפקחים לבושים באפודים הזוהרים. אלו עוזבים לרגע את המקום, ואז חוזר אחד מהם כשחופן דולרים בידו. "המצב בסוריה טוב", הוא אומר מעל "גופותיהם" של הילדים. "כל המשוריינים כבר נסוגו מהערים", הוא מוסיף בסרטון נוסף שמציג את הביקורת מצד המפגינים על שתיקת העולם הערבי נוכח המצב בסוריה.

 

אך במכונת התעמולה של האופוזיציה כל האמצעים כשרים. גם אם הדבר גובל בתמונות שההגדרה "קשה לצפייה" עושה עמן חסד. עשרות סרטוני וידאו מופצים מדי יום ברשת, ובהם תמונות בלתי נתפסות של גופות ילדים מוטלות ברחובות. בסוף השבוע האחרון פורסם סרטון מסוג זה בעיר חומס, בו נראו מספר גופות ילדים ועליהן שלטים בגנות ה"שביחה", הבריונים לובשי הבגדים האזרחיים של אסד.

"אסד עומד לברוח": התמונה שהפכה ללהיט ברשת

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת