הפרלמנט האירני קורא לאסור ייצוא נפט לאירופה

התחממות נוספת בגזרה האירנית: הפרלמנט בטהרן צפוי להצביע היום על הפסקה מיידית של ייצוא נפט לאירופה, בתגובה לאמברגו הנפט שהכריז האיחוד האירופי על המדינה בשבוע שעבר. במקביל ינחתו פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית במדינה לביקור בן שלושה ימים

מה ימצאו הפקחים? אחמדיניג'אד מסייר במתקן (רויטרס)

הפרלמנט האירני צפוי יצביע היום על יוזמה שמטרתה לחבל בניסיון הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי. במידה ותעבור ההצעה, יפסיקו האירנים לספק נפט למדינות האיחוד האירופי לאלתר, ובכך לא יאפשרו את התקופה של ששת החודשים שתכנן האיחוד כתקופת מעבר לחברות באיחוד התלויות בנפט אירני.

על פי הצעת החוק, כבר בתחילת השבוע ייפסק ייצוא הנפט מאירן למדינות אירופה. "ביום ראשון יהיה על הפרלמנט לאשר הצעת 'מצב החירום הכפול', הקוראת להפסיק את ייצוא הנפט לאירופה החל משבוע הבא", צוטט בסוף השבוע חוסיין איברהימי, סגן יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הפרלמנט האירני בסוכנות הידיעות רויטרס.

ביום שני האחרון, הוחלט באיחוד על הטלת אמברגו על נפט אירני. האיחוד האירופי צורך כ-18% מכלל ייצוא הנפט האירני, הצרכן השני בגודלו אחרי סין. עם העברת הסנקציות, הוחלט על "תקופת חסד" של 6 חודשים למדינות שכלכלתן תלויה בנפט אירני, כגון יוון ואיטליה, על מנת למנוע החרפת המשבר הכלכלי באיחוד.

עם זאת, במידה שהצעת החוק באירן תעבור, תספוג כלכלת אירופה מכה קשה. "אם ייצוא הנפט האירני לאירופה, אשר מהווה כ-18% (מייצוא הנפט האירני), ייפסק, האירופאים בוודאי יופתעו", אמר מואייד חוסייני-סאדר, חבר ועדת האנרגיה של אירן, "והם יבינו את הכוח של אירן ויתברר להם שהממסד האיסלאמי לא ייכנע למדיניות האירופאית".

פקחי סבא"א מקווים לשיתוף פעולה

במקביל, הגיעו הבוקר פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לטהרן, במטרה לבחון האם תוכנית הגרעין של אירן כוללת היבטים צבאיים סודיים. במקביל צפוי להתכנס היום הפרלמנט האירני להצביע על הצעת חוק שתפסיק את ייצוא הנפט לאירופה באופן מיידי.

"אני מקווה להשיג פתרון לכל הסוגיות המהותיות בנוגע לתוכנית הגרעין של אירן", אמר סגן מזכ"ל סבא"א וראש משלחת הפקחים לטהרן הגנרל הרמן קרנץ. "בייחוד אנחנו מקווים שאירן תשתף עמנו פעולה ותתייחס לחששות מפני היבטים צבאיים של תוכנית הגרעין שלה", הוא הוסיף בפני כתבים בשדה התעופה בווינה בטרם יציאת המשלחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק