היום: בחירות לבית העליון בפרלמנט המצרי

במצרים ייערך היום ומחר השלב הראשון בבחירות לבית העליון בפרלמנט. העיניים נשואות לעבר "מפלגת החירות והצדק" של האחים המוסלמים, שגרפה 47% מהמושבים בבית התחתון ומקווה לשחזר את ההישג. הבחירות לנשיא מצרים צפויות להיערך בחודש יוני

נמשך ההליך הדמוקרטי במצרים (רויטרס)

"חגיגת הדמוקרטיה" נמשכת - תושבי מצרים ייצאו להצביע היום בשלב הראשון של הבחירות לבית העליון של הפרלמנט - "מועצת השורה". במרכז הבחירות ניסיונן של המפלגות האסלאמיות לשחזר את ההישג הגדול בבחירות לבית התחתון במדינה, אז זכו האחים המוסלמים ל-47% מהמושבים.

הבחירות לבית העליון יתנהלו בשני שלבים ויסתיימו באמצע החודש הבא. "הבחירות למועצת השורה חשובות לא פחות מהבחירות לאסיפת העם (הבית התחתון", אמר חוסיין איברהים, חבר בכיר ב"מפלגת החירות והצדק" של האחים המוסלמים. נציגים משני הבתים יבחרו את הוועדה שתנסח את החוקה החדשה - ציון דרך מרכזי בהליך המעבר של מצרים לדמוקרטיה". חוקת המעבר במדינה קובעת כי הפרלמנט אחראי לבחור 100 נציגים שינסחו חוקה חדשה, שתחליף את זו שסייעה למובארק להיאחז בשלטון ביד רמה במשך עשורים.

סמכויותיו של הבית העליון מוגבלות ואין בכוחו לחסום חקיקה של הבית התחתון. עם זאת, נציגי הבית התחתון מוכרחים להתייעץ עם עמיתיהם מהבית העליון בטרם אישור כל הצעת חוק.

זהותם של 90 מתוך 270 הנציגים בבית העליון יוכרעו בסיבוב ההצבעה הראשון, שייערך היום ומחר. 90 נציגים נוספים ייבחרו בבחירות שייערכו ב-14-15 בפברואר. 90 הנציגים האחרונים ימונו על ידי נשיא מצרים החדש, שצפוי להיבחר בחודש יוני השנה - כך על פי לוח הזמנים ששרטטה המועצה הצבאית העליונה במדינה. עד לבחירתם של 90 הנציגים האחרונים תתכנס מועצת השורה בלעדיהם, כך על פי גורם רשמי בגוף המפקח על הבחירות במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת