רבע שעה מדמשק: המורדים שולטים בפרברים

רגע לפני ההגעה לבירת סוריה, מתעדת כתבת CNN את פעילות "צבא סוריה החופשי", הארגון החמוש המנהל את המאבק המזויין בכוחות אסד. ק"מ בלבד מהבירה, אנשיו כבר מכריזים על כיבוש פרברי העיר ומצהירים: "נגן על האזרחים מפעילות המשטר". תיעוד

CNN בתיעוד עם המורדים (CNN)

בחזית המאבק לחופש: "צבא סוריה החופשי", הכוח המזויין היחיד המנהל את המאבק החמוש בכוחותיו של אסד - ממשיך לכבוש מעוזים בדרכו לבירה דמשק. כתבת רשת CNN, ארווה דאמון, הצטרפה לאחת הקבוצות הגדולות של הארגון וסיפקה הצצה נדירה לאופן פעילותו. באחד מפרברי דמשק, רבע שעה בלבד מהבירה, הם כבר שולטים לחלוטין.

בתיעוד יוצא הדופן מסתובבת כתבת התחנה עם הפעילים החמושים ברחובות, ואלו מפגינים שליטה מוחלטת בנעשה ברחובות - ללא כל התנגדות מצד כוחות הביטחון של הנשיא הסורי, שכלל אינם נראים עוד באזור. "המשימה שלנו היא להגן על האזרחים מפעילות כוחות הממשל", אומר אחד הפעילים. "עוד ועוד מצטרפים אלינו מדי יום".

הם פרוסים ברחובות, חמושים בנשק קל, רעולי פנים. בסיוע המקומיים המתנגדים, הם הקימו ביצורים בצמתים המרכזיים. "כל שאנו רוצים זה חופש", אומרים האזרחים ברחובות לכתבת התחנה שהצטרפה גם לאחת ההלוויות שנערכה באזור. "אנחנו מסכנים את חיינו בכל פעם שאנחנו יוצאים להלוויה שכזאת".

צפו: תיעוד נדיר מפרברי דמשק 

 

לפתע, כפי שגם מתואר בכתבה, בהלה ברחוב. שמועה שנפוצה בין מאות המשתתפים בהלוויה מדברת על הימצאותם של אנשי כוחות ביטחון באזור. רבים מתועדים נסים על נפשותיהם מחשש לחייהם. דקות לאחר מכן מתועדים אנשי "צבא סוריה החופשי" שבים למאחזיהם ומשתלטים על הדרכים הראשיות - על מנת למנוע כל ניסיון פלישה מצד כוחות אסד.

"כוחות הממשל עדיין שולטים במצב, אך מאבדים שליטה באופן הדרגתי בפרברים", מסכמת כתבת CNN. ועל פי התמונות שהיא מספקת, בהחלט יש לה במה להיאחז.

חומס תחת מצור: תיעוד מהעיר

בשבוע שעבר סיפק עיתונאי אחר של CNN תיעוד אמיץ הממחיש באופן חד וברור את שממת המוות השוררת ברחובותיה הריקים של העיר חומס, השלישית בגודלה בסוריה. באלו שבהם בכל זאת נראים ריכוזי אזרחים, תועדו תושבי העיר הנצורה מנסים להתמודד, כמעט בחוסר אונים מוחלט, עם הקור המקפיא של החורף. התשתיות שם קרסו, ושירותים בסיסיים שם נחשבים נדירים. "אנו חוטבים עצים כי אין לנו חשמל וגם לא מים", סיפר בתסכול אחד מהם. "חייבים שיהיה לנו ממה להבעיר את ההסקה. אלה הרפורמות שלך, מר אסד!" - הוא הטיח במי שאחראי למצבו.

בין היתר, כוללים חומרי הווידאו תיעוד ביקור בבית החולים בחומס שבו מוענק טיפול לנפגעים מקרב מתנגדי המשטר. הוא פועל בדירת מסתור בעיר, מאתר חשאי המאפשר לו לתפקד ללא הפרעת כוחותיו של אסד. הרופאים שם מסכנים את חייהם באופן ממשי, שכן אם ייתפסו - עלול גורלם להיות מר.

סיור קצר בדירת המגורים שהוסבה לשמש בית חולים חושף את חדר המיון שהוקם שם, לצד יחידה לטיפול נמרץ, בית מרקחת וחדרים נוספים. הצורך שהיה בהקמתו נבע מכך שלאנשי האופוזיציה נשקפת סכנת חיים בבתי החולים הרגילים - שאליהם הסתננו תומכיו של אסד שאורבים להם.

כמעט כל מה שניתן נשמר בבית החולים המאולתר בתוך מקררים ביתיים. זריקות טטנוס, מנות דם, עירויים ותרופות שונות מונחים לצד האוכל והמשקאות של יושבי המקום. "אנחנו מתחננים לאללה הכל יכול", סיכם אחד ממתנגדי המשטר שנמצא במקום. שלט ניאון שהוצב מאיר בגאון ובבירור את המסר שמעבירים תושבי העיר לנשיאם: "חומס לעולם לא תכרע ברך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת