דיווח: "חאלד משעל עוזב את סוריה"

משבר היחסים בין משטר אסד לחמאס מגיע לשיא: אחרי נטישה הדרגתית של בכירי הארגון את דמשק, יחד עם משפחותיהם, החליט גם ראש הלשכה המדינית חאלד משעל לעזוב את סוריה בשל המצב הביטחוני והמתיחות עם המשטר העלאווי - כך מדווח ה"ניו יורק טיימס". מחר יבקר משעל בירדן ויוועד עם המלך עבדאללה

חאלד משעל. גם בתו הסתבכה (חדשות 2)

סוף לנוכחות חמאס בסוריה: ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, עזב סופית את דמשק ובכך למעשה הותיר את משרדי הארגון בבירת סוריה ריקים מבכירי הארגון - כך אומר היום גורם בכיר בחמאס לעיתון "ניו יורק טיימס". משעל הוא האישיות הבכירה האחרונה של חמאס שנותרה בסוריה, אחרי נטישה הדרגתית של ראשי הארגון את המדינה בעקבות המצב הביטחוני בה.

"המצב שם אינו מאפשר להנהגה להיות נוכחת במדינה", אמר לעיתון הגורם בחמאס, שביקש להישאר בעילום שם. "אין עוד בכירי חמאס בדמשק. העזיבה בוצעה מטעמים ביטחוניים". לדבריו, עדיין לא הוכרע סופית אם משרדי הארגון יועתקו ייסגרו לחלוטין. בחודש החולף ביקר משעל במספר מדינות באזור, על מנת לבחון אלטרנטיבות להעתקת מיקום משרדי הלשכה המדינית של הארגון.

הודות למאמצי תיווך כבירים של קטר, צפוי מחר משעל לקיים את ביקורו הראשון בירדן, לראשונה מאז גורש ממנה ב-1999. במסגרת הביקור צפוי משעל להיפגש גם עם המלך עבדאללה.

הדיווח היום הוא למעשה סופה של סאגת היחסים הרעועים בין חמאס למשטר אסד, שנמשכה בשבועות האחרונים. ביום שבת האחרון דיווחו כלי תקשורת ערביים כי בתו של משעל נעצרה יחד עם בן זוגה בשבוע שעבר בחשד לעבירות שחיתות חמורות. על פי הדיווחים, העבירות קשורות לרכוש הרב שמחזיקה משעל הבת, יחד עם בן זוגה עלי סלאח ארשיד – איש עסקים סורי אמיד מאוד.

גורמים דיפלומטיים סיפרו לכלי התקשורת כי המעצר בוצע כחלק מהצרת הצעדים של המשטר הסורי נגד משעל בתקופה האחרונה, ועל רקע החלטת חמאס לעזוב את סוריה. משעל עצמו, על פי הדיווחים, ביקש הבהרות באשר למעצר – וקיבל תשובה לקונית מהשלטונות, לפיה מדובר בסוגיה הקשורה לחשד לשחיתות.

עוד דווח כי בביתו של משעל נעצרו לאחרונה שני עובדים בחשד כי באו במגע עם המוסד הישראלי. לא נמסרו פרטים נוספים בעניין זה, אך כן אושר הדיווח שפורסם השבוע ביומון הלונדוני "אל-חייאת", לפיו משפחתו של סגנו של משעל, מוסא אבו מרזוק – עזבה כבר לקהיר.

המועמד המוביל לירושה: איסמעיל הניה

נראה כי המשבר בין משעל לאסד עמוק יותר ואפילו אישי. על פי דיווחים בשבוע שעבר, משעל לא העביר את המסר שהתבקש להעביר לאסד - להפסיק את הדיכוי האלים במדינתו – כפי שביקש מזכ"ל הליגה הערבית ממשעל בתום פגישתם בקהיר בחודש שעבר.

בשבוע שעבר דווח עוד כי משעל ויתר על התמודדות לתפקיד הנהגת התנועה בבחירות הבאות שתתקיימנה ככל הנראה באמצע השנה. כלי התקשורת הפלסטיניים עוסקים מאז ההודעה הרשמית בספקולציות באשר לדמות היורש של משעל, והמועמדים הבולטים לתפקיד הם ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה, סגנו של משעל אבו מרזוק, וכן אחד מבכירי חמאס בעזה ומי ששימש בעבר כ"שר החוץ" של ממשלת חמאס, מחמוד א-זהאר.

על פי ההערכות, הנייה הוא שצפוי לזכות בבחירות החשאיות. גורמים פלסטיניים העריכו כי הסיור שקיים לפני שבועיים בין מדינות האזור נועד לחזק את הקשרים עם ראשי המדינות, ובמיוחד עם הגורמים האסלאמיים במדינות "האביב הערבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת