ביקור בעיר הנצורה: תיעוד וידאו בלעדי מסוריה

תוך סיכון חייו, הגיע כתב רשת CNN האמריקנית לחומס והעביר אל העולם שבחוץ תמונות מהמקום שהפך ל"אבי המחאה" נגד שלטונו של בשאר אסד. בתיעוד נראים חיי היומיום הקשים של התושבים, שבהיעדר אספקת חשמל ומים מנסים להתחמם ולשרוד את החורף הקר. נוסף על כך, הוא מאפשר הצצה בלעדית לבית החולים של מתנגדי השלטון

כבר עשרה חודשים שמרחץ הדמים בסוריה נמשך. מניין הקורבנות עומד כבר על 6,300 ממתנגדי המשטר, אבל הנשיא אסד, לפחות בינתיים, ממשיך לחייך. בכמעט השנה שעברה מאז החלו המחאה והדיכוי האלים שלה מקבל המערב, מדי פעם, תזכורות לזוועה שמתחוללת בסוריה - בעיקר בזכות קטעי וידאו קצרים ותמונות שצולמו על ידי אזרחים בטלפונים סלולריים והועברו לעולם שבחוץ דרך האינטרנט.

המצב בסוריה כבר גבה לאחרונה את חייו של עיתונאי צרפתי שהוצב שם, מה שלא הרתיע כתב של רשת החדשות האמריקנית CNN להיכנס לסוריה ולהעביר תיעוד וידאו יוצא דופן מסוגו בן 25 דקות על מה שמתרחש בעיר הנצורה חומס, הכרך השלישי בגודלו במדינה שהפך לסמל ההתקוממות נגד בשאר אסד. מדובר, ללא ספק, באחד החומרים העיתונאיים החשובים ביותר שנוצרו בתקופה האחרונה, אך הוא לא נושא כל קרדיט - פשוט מפני שפרסום שמו או תמונת פניו עלול לסכן באופן ממשי את חייו של הכתב.

החומרים שהעביר העיתונאי האמיץ ממחישים באופן חד וברור את שממת המוות השוררת ברחובותיה הריקים של חומס. באלו שבהם בכל זאת נראים ריכוזי אזרחים, תועדו תושבי העיר הנצורה מנסים להתמודד, כמעט בחוסר אונים מוחלט, עם הקור המקפיא של החורף. התשתיות שם קרסו, ושירותים בסיסיים שם נחשבים נדירים. "אנו חוטבים עצים כי אין לנו חשמל וגם לא מים", סיפר בתסכול אחד מהם. "חייבים שיהיה לנו ממה להבעיר את ההסקה. אלה הרפורמות שלך, מר אסד!" - הוא הטיח במי שאחראי למצבו.

בין היתר, כוללים חומרי הווידאו תיעוד ביקור בבית החולים בחומס שבו מוענק טיפול לנפגעים מקרב מתנגדי המשטר. הוא פועל בדירת מסתור בעיר, מאתר חשאי המאפשר לו לתפקד ללא הפרעת כוחותיו של אסד. הרופאים שם מסכנים את חייהם באופן ממשי, שכן אם ייתפסו - עלול גורלם להיות מר.

סיור קצר בדירת המגורים שהוסבה לשמש בית חולים חושף את חדר המיון שהוקם שם, לצד יחידה לטיפול נמרץ, בית מרקחת וחדרים נוספים. הצורך שהיה בהקמתו נבע מכך שלאנשי האופוזיציה נשקפת סכנת חיים בבתי החולים הרגילים - שאליהם הסתננו תומכיו של אסד שאורבים להם.

כמעט כל מה שניתן נשמר בבית החולים המאולתר בתוך מקררים ביתיים. זריקות טטנוס, מנות דם, עירויים ותרופות שונות מונחים לצד האוכל והמשקאות של יושבי המקום. "אנחנו מתחננים לאללה הכל יכול", סיכם אחד ממתנגדי המשטר שנמצא במקום. שלט ניאון שהוצב מאיר בגאון ובבירור את המסר שמעבירים תושבי העיר לנשיאם: "חומס לעולם לא תכרע ברך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת