אסד הודיע על חנינה לכל העצירים הפוליטיים מתחילת המהומות

נשיא סוריה בשאר אסד מודיע הבוקר, במפתיע, על החלטתו להעניק חנינה לכל מי שנעצר מאז תחילת ההתקוממות בחודש מארס בשנה שעברה. במקביל, קרא לו מזכ"ל האו"ם באן מהשכנה ביירות: "תפסיק להרוג את בני עמך"

אסד מנסה לצמצם נזקים? (רויטרס)

יורד מהעץ? בהודעה מפתיעה, החליט הבוקר נשיא סוריה בשאר אסד להעניק חנינה גורפת לכל האסירים שנעצרו מאז תחילת ההתקוממות בסוריה. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, "מדובר על פושעים שפעלו במסגרת האירועים שפרצו ב-15 למארס 2011 עד היום.

הנשיא הסורי הודיע על שחרור האסירים, במקרה או שלא, יומיים לאחר שפקחי הליגה הערבית ביקרו באחד מבתי המעצר בדמשק, בלי ליווי של אנשי תקשורת. אחרי הביקור מסרו הפקחים דיווח לפיהם הכלואים מוחזקים בתנאי מעצר לא אנושיים. במהלך עבודתם הפנו הפקחים תלונות רבות למשטר הסורי שניסה "להסתיר את מעשי האלימות במדינה", כלשונם.

"הפסק להרוג את בני עמך"

סוכנות הידיעות הסורית לא מדווחת בהודעתה הרשמית כמה פעילים נעצרו מאז תחילת ההתקוממות לפני יותר מעשרה חודשים, אך על פי הערכות מדובר בכמה עשרות אלפי בני אדם תומכי האופוזיציה.

בהמשך ללחץ הבינלאומי המופעל על אסד, כינס היום מזכ"ל האו"ם באן מסיבת עיתונאים בבירות, בה הוא קרא לו להפסיק את מעשי ההרג במדינה. "מספיק להרוג את בני עמך, למסלול הדיכוי אין מוצא - תם עידן שלטון היחיד במדינות ערב", הצהיר באן. במהלך מסיבת העיתונאים אמר מזכ"ל האו"ם כי יותר מ-5000 סורים נהרגו מתו במהלך העימותים, כשעל פי הפרסומים בסוריה, 2000 מהם הם אנשי זרועות הביטחון - אנשיו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת