לראשונה: עיתונאי מערבי נהרג בסוריה

כתב רשת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס 2" הוא העיתונאי המערבי הראשון שמשלם בחייו על סיקור המהומות במדינה המדממת. העיתונאי נהרג היום בעיר חומס, כאשר טיל או רימון נורה לעבר קבוצת מפגינים שהיתה בסמוך אליו. יחד עמו נפצע איש צוות נוסף מהולנד, ועוד 7 בני אדם נהרגו

בפעם הראשונה מאז תחילת המהומות בסוריה לפני 10 חודשים, עיתונאי ממדינות המערב משלם בחייו על סיקור המתרחש במדינה בה הנשיא טובח באזרחיו.

התקרית התרחשה היום בעיר חומס, אחד ממוקדי המהומות. על פי הדיווח של ארגון זכויות אדם בסוריה, צוות תקשורת זר נפגע מירי של טיל או רימון שהושלך לעברו. עיתונאי אחד מצרפת נהרג במקום ואיש צוות נוסף, ככל הנראה הולנדי, נפצע. יחד עימם עוד 7 אזרחים סורים נהרגו בתקרית האש ו-25 נוספים נפצעו.

בינתיים, פקחי הליגה הערבית עזבו את סוריה ואת העיר חומס בתחושה שהם הגדירו כ"גועל". אחד מהפקחים אמר שהמשלחת חסרת כוח ולא מסוגלת למנוע את הזוועות. "הממשל עסק כל הזמן בניסיונות להוליך אותנו שולל ולמנוע מאיתנו לקבל החלטה של נקיטת צעדים נגד סוריה", אמר הפקח לרשת אל-ג'זירה.

על פי דיווחי האו"ם, יותר מ-5,000 אזרחים סורים נהרגו בעשרת החודשים האחרונים. הממשל הסורי טוען שהמתנגדים, בעידודם של כוחות מהמערב, הרג לפחות 2,000 חיילים.

אסד: אני אוהב את העם הסורי

מוקדם יותר היום הפתיע נשיא סוריה בשאר אסד כשיצא לרחובות ונאם בפני המוני תומכים. הנשיא אמר: "אני אוהב אתכם, אני אוהב את המולדת, אני אוהב את העם הסורי, אני חלק ממנו".

מדובר באירוע יוצא דופן שטרם ראינו, בו יצא הנשיא חשוף לגמרי עם רעייתו ובני משפחתו, ללא כל חשש ממורדים שינסו לפגוע בו. עוד אמר אסד בנאומו הקצר: "אתם העם הסורי, אתם מעניקים לי את הכוח לחיות. הייתי רוצה ללחוץ לכולכם את היד, אתם נותנים לי כוח להמשיך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת